• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sukulenty, to nejsou jen kaktusy. Pokochejte se v botanické zahradě krásou rostlinného těla

  14.6.2019
  Fefík

  Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí. Expozice Svět sukulentů bude přístupná denně od 9 do 19 hodin až do 21. července.

  Všeobecně není známo, že sukulentní rostliny nejsou jen kaktusy, agáve, aloe a tlustice, ale existují sukulentní příbuzní révy vinné, pampelišky nebo tykve. Na světě roste více než 10 tisíc sukulentních rostlin ze 40 – 60 čeledí a stále se objevují další.

  Vzhledem k více méně podobným podmínkám na stanovištích, kde sukulenty rostou, se u těchto rostlin vyvinuly formy, které jsou si vzhledově podobné, i když si nejsou vůbec příbuzné. Příkladem mohou být aloe a agáve, nebo kulovité či sloupovité kaktusy a sukulentní pryšce stejných tvarů, abychom jmenovali ty nejznámější. Tento jev se nazývá konvergence a návštěvníci mohou být překvapeni, co vše může v bezlistém stavu vypadat jako stejná rostlina.

  Třetí pražskou botanickou zahradu můžete poznat v doprovodu odborníků

  I letos bude výstava sukulentů v Troji doplněna o prodej rostlin s možností poradit se o jejich pěstování s profesionály

  Adam Ondra vysadil borovici arizonskou

  A trochu z jiného soudku, nebo spíš květináče…
  V pondělí 3. června si v trojské botanické zahradě vysadil svůj strom talentovaný lezec Adam Ondra. Coby 96. osobnost se mladý sportovec zařadil vedle Ester Ledecké, jenž svůj strom sázela v květnu, a dalších sedmnácti představitelů českého sportovního světa, kteří se do projektu od roku 2009 zapojili.

  Adam Ondra vysadil borovici arizonskou, odborně Pinus Arizonica. Tento druh pochází z jihozápadu Severní Ameriky. Největší souvislá populace roste v severním Mexiku.
  „S Adamem Ondrou má mnoho společného, stejně jako on miluje skalnaté a nepřístupné oblasti, které velmi úspěšně zdolává,“ dodal Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

  FOTO: Výstava sukulentů v trojské botanické

  Výstava sukulentů v trojské botanické - 1 záhrada u mamy.skVýstava sukulentů v trojské botanické - 2 DSC07188Výstava sukulentů v trojské botanické - 3 modrá strechaVýstava sukulentů v trojské botanické - 4_D6A8721 bota zVýstava sukulentů v trojské botanické - 5_D6A8709 bota z
  Další fotky
  Výstava sukulentů v trojské botanické - 0 DSC07192


  Nepřehlédněte