Šumava a Bavorský les lákají turisty na novou stezku

3.7.2022
Andrea Jančová

Velké lákadlo pro turisty připravily na letní sezónu společně Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko. Dokončily 162 kilometrů dlouhou poutní Vintířovu stezku, obdobu slavné Svatojakubské cesty do španělského Santiaga de Compostela. Turisté a poutníci si mohou projít devět jednodenních etap o délce 14 až 22 kilometrů, na nichž jsou místa spjatá se středověkým mnichem.  

Tři vedou Bavorskem, jedna přes hraniční přechod a pět je v Čechách. Česko-německý projekt zakončila instalace sochy mnicha v životní velikosti od sklářské výtvarnice Vladěny Tesařové, kterou v minulých dnech odhalili v historické sklárně v Anníně. Přeshraniční turistická a poutní cesta tak po třech letech intenzivní práce vstoupila do první oficiální sezony, uvedla Elisabeth Unnaschová z oddělení propagace cestovního ruchu regionu Arberland.

Společný projekt Plzeňského kraje, rozvojové agentury Arberland REGio a obce Hartmanice odstartoval v listopadu 2018. Částkou 850.000 eur ho podpořil evropský přeshraniční program. Stezka začíná v bavorském Niederalteichu, v jehož klášteře svatý Vintíř, německy Günter, působil a dovede poutníky až do Blatné. Nejdelší etapa je ze Sušice do Horažďovic, nejkratší z Prášil do Hartmanic.

„Součástí stezky je i šest uzavřených okruhů pro rodiny s dětmi s herními prvky a geolokační hrou Skryté příběhy. Na páteřní trase je vybudováno pět symbolických odpočinkových míst s architektonicky řešenými kamennými sestavami s kovářským prvkem v podobě Vintířovy poutnické hole, které vyzývají k zastavení a meditaci,“ řekl krajský radní Libor Picka (STAN).

K zajímavých místům patří barokní kostel v Dobré Vodě, který je zasvěcen svatému Vintířovi a je tam sedmitunový skleněný oltář, sklárna v Anníně z roku 1796, zřícenina Rabí, románský hrad Prácheň, kaple Anděla Strážce, dominanta Sušice a viklan Čertův náramek na Strakonicku. „Stezka k nám přitáhne spoustu turistů a má velký význam pro spolupráci Čechů a Němců,“ řekl starosta Hartmanic Pavel Valdman (SNK „Hartmanice 2018“).

Svatý Vintíř se po putování Šumavou usadil v poustevně na vrchu Březník u Dobré Vody, kde v roce 1045 zemřel. Potomek durynské aristokratické rodiny se v 50. letech vzdal světského života a vstoupil do opatství v Niederalteichu. Byl pověřen osidlováním středního Bavorska. Ke konci života se vrátil do lesů u Dobré Vody.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte