Svatý Kryštof po loňském útoku zlodějů znovu stráží řidiče na D35

12.8.2022
Redakce

Monumentální čtyřmetrová socha svatého Kryštofa, kterou se pokusili loni v říjnu zloději odřezat na valu u D35 na Olomoucku, se v pátek vrátila na místo. Značně poškozené dílo akademického sochaře Maria Kotrby se podařilo opravit. Patron poutníků bude nyní lépe zabezpečen, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jej bude mít pod kamerovým dohledem. Zloděje policisté nedopadli. Případ proto odložili.

Bronzovou sochu dohlížející na dálnici z valu u Nemilan na Olomoucku usadil na místo jeřáb. Vrácení díla sledovala i vdova po akademickém sochaři Libuše Kotrbová; loni byla také u toho, když bylo nutné sochu odstranit. „Je to zadostiučinění. Je to báječné, že to tady bude znovu, byla to nejmilejší práce mého muže,“ řekla Libuše Kotrbová.

Pachatelé se snažili bronzovou sochu kráčejícího Kryštofa s dítětem na rameni na valu u D35 na 270. kilometru odřezat a ukrást v noci 30. října minulého roku. Jejich počínání si všiml myslivec, který přivolal policii. Neznámí pachatelé odřezali jednu nohu Kryštofa, řez druhé nestihli dokončit. Poškodili i traverzu upevňující sochu v betonovém základu; kvůli narušené statice bylo třeba dílo odstranit.

„Náklady na opravy vyšly přes 300 tisíc korun bez DPH. Jsme rádi, že se sochu podařilo vrátit na své místo, je to důležitý moment. Svatý Kryštof je patron všech řidičů, dohlíží na šťastný návrat všech, je to symbol, který patří k té dálnici již mnoho let,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Podle Aleše Nováka, který stál u zrodu díla, byl patron poutníků poškozen už dva roky po vztyčení. Pachatelé tehdy dítěti uřezali ruku. „Socha svatého Kryštofa sem patří. V momentě, kdy byla socha poškozena a uschována v depozitáři, se na tomto místě staly během měsíce tři zásadní havárie. Doufám, že socha znovu vrátí do této oblasti klid,“ dodal Novák.

Zdroj: ČTK, skNepřehlédněte