Sympaťák roku čerpá historické příběhy i v Horních Počernicích

4.12.2021
Andrea Cerqueirová

Sympaťák roku. Takový titul získal učitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Petr Růžička, který je zároveň zastupitelem v pražských Horních Počernicích. „Každoročně, s výjimkou loňského roku, kdy byla distanční výuka, jsou u nás ve škole vyhlašované tři ankety: učitelé vybírají studenta roku a studenti Kantora roku a Sympaťáka roku,“ uvedl pro Náš REGION.

Studenti i učitelé hlasují anonymně, přičemž Petr Růžička uspěl v obou studentských anketách: stal se Sympaťákem roku a skončil třetí v Kantorovi roku. „V této anketě zvítězil pan Kafka, který je stejně jako já dějepisář,“ uvedl. Výsledky anket jsou pravidelně vyvěšeny ve škole. A čím si Sympaťák roku studenty získal? „Myslím, že to je přístupem, který je na partnerské bázi. Ke studentům mám blízko i věkem, respektive věkový rozdíl mezi mnou a jimi není tak velký. Snažím se k nim nepřistupovat přísně, ale přátelsky, přičemž totéž očekávám od nich. Když vezmu v potaz, že primárně učím dějepis a prezentační dovednosti, jsou to předměty, které studenty na technických oborech nemusí úplně lákat, evidentně je dokážu pojmout tak, že je to zaujme,“ řekl. Letos to je podle jeho slov navíc prvně, kdy v obou anketách uspěli právě učitelé dějepisu.

FOTO: Sympaťák roku

Sympaťák roku - FOTO SEVER OTVIRAK Sympaťák roku čerpá historické příběhy i v Horních Počernicích – foto archiv Petra Růžičky 2Sympaťák roku - FOTO SEVER OTVIRAK Sympaťák roku čerpá historické příběhy i v Horních Počernicích – foto archiv Petra RůžičkySympaťák roku - FOTO SEVER OTVIRAK Sympaťák roku čerpá historické příběhy i v Horních Počernicích – foto archiv Petra Růžičky 3Sympaťák roku - dav

Výuka formou příběhů

„Co studenty baví víc? Když si hrají v robotice, kde staví robota, když se učí grafické programy, 3D tisk a něco obecně vytváří, nebo když sedí u mě v hodině dějepisu a bavíme se?“ ptá se řečnicky. „Dějepis neučím formou letopočtů, že něco bylo od do, že se stalo to a to, a musíte si to pamatovat. K učivu přistupuji formou příběhů, které zasadím do kontextu doby. Chci, aby si studenti něco odnesli z doby, kterou probíráme. Když to odlehčím, chci, aby si pamatovali historku z natáčení. Úkoly se snažím zadávat jako příklad myšlenkové mapy, kterou si pak studenti rozvětvují kolem sebe. Každý si z toho vezme to, co ho baví a zajímá,“ uvedl Petr Růžička. Snaží se též propojovat učivo napříč předměty. „Je důležité nežít jen v boxu daného předmětu. Dějepis lze propojit s literaturou, češtinou i prezentačními dovednosti. Důležité je též přistupovat ke studentům jako ke kolegům. Tedy tak, že i já se od nich učím,“ uvedl.

„Když studují obor informační technologie, počítačům rozumí líp než já. Během roku a půl jsem zjistil plno věcí, o kterých jsem předtím netušil. Studenty také učím, aby se o něčem dozvěděli a sami se v tom rozvíjeli,“ dodal.  Váží si toho, že v anketě Sympaťák roku jej ocenilo celých 63 % studentů.  „Vzpomněl jsem si na slova Karla Gotta, který vždy při vítězství ve Slavíkovi říkal – přátelé, to jsem opravdu nečekal,“ zavtipkoval.

Spojení biskupa Gorazda s Počernicemi

Jako dějepisář má Petr Růžička vztah i k historii Horních Počernic, v nichž žije.  „Horní Počernice mají neskutečně zajímavou a bohatou historii. Dokonce propojenou s místem, nacházejícím se kousek od naší Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Preslově ulici,“ uvedl. Blízko Preslovy se totiž nachází Resslova ulice, kde při pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje je krypta – Národní památník hrdinů heydrichiády. „Biskup Gorazd, který parašutisty schovával, bydlel v Horních Počernicích. Byť byl pravoslavný, dodnes tam je Husitská fara,“ uvedl. V Horních Počernicích žili i Khodlovi, tedy rodina Václava Khodla, odbojáře a spolupracovníka Operace Anthropoid popraveného nacisty. V Horních Počernicích stála podle slov Petra Růžičky také slavná vila místního vysoce postaveného agrárníka Slavoje Nolče – dnes je tam mateřská škola.

Roušky, obědy, nákupy, informační letáky. „Pro lidi jsme zřídili speciální telefonní linky,“ říká radní Horních Počernic Petr Růžička

Vila Slova Nolče i Chvalský zámek

„Slavoj Nolč byl považován za spolupracovníka s nacisty, s SS, zároveň se ale ukázalo, že spolupracoval s odbojem, dost lidem pomohl, měl hodně historických vazeb,“ zmínil Petr Růžička spletitost lidského osudu. Pyšný je také na Chvalský zámek, který se v Horních Počernicích nachází. První zmínky o Chvalské tvrzi, tehdy malém opevněném feudálním sídle, pocházejí ze začátku 15. století. V současné době se na zámku konají výstavy, jsou tam pořádány svatby, firemní akce, večírky, školení, konference a podobně. Pro dějepisáře jsou tedy Horní Počernice vyloženou lahůdkou a inspirací. A když je k tomu rád za své studenty v Preslově ulici, je to ideální kombinace „Jak už jsem nastínil, je s nimi skvělá spolupráce. Dokonce si sami zjišťují různé historické události, které ve třídě – v rámci historických aktualit – prezentují. Taky si moc vážím vedení školy, které nám kantorům dává volnou ruku. Není divu, že ředitel Radko Sáblík je mezi studenty velmi oblíben,“ uzavřel Petr Růžička.Nepřehlédněte