Syslí hlídky začaly působit v Mladé Boleslavi na Radouči. O co jde?

14.7.2021
Fefík

Někdo hlídky vyslechne a jejich pokyny řídí, další lidé reagují podrážděně nebo se odmítají jakkoliv podřizovat. Ukáže se během léta, jak se podaří postupně návštěvníky Radouče vzdělávat a přesvědčit, že sysel není plyšová hračka ani domácí mazlíček. K osvětě by měly přispět i nové informační tabule.

Sysel obecný býval běžným obyvatelem polí a luk. Dokonce byl považován za škůdce. Dnes ale patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a je chráněný zákonem. Syslů začalo ubývat v šedesátých letech minulého století. Důvodem byla změna hospodaření. Scelování polí, rozorávání mezí a nadměrné používání hnojiv během desetiletí krajinu zcela proměnilo. Druhy, které ji dříve běžně obývaly, začaly mizet.

Tip na výlet: Už jste viděli někdy syslí sídliště? Vydejte se na Radouč

Aby se u nás syslům opět dařilo, zahájila pro ně Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v roce 2008 záchranný program. Důležitá je správná péče o místa, kde sysli žijí. Tito hlodavci totiž potřebují hlavně nízký trávník, aby měli dobrý přehled a včas se dokázali ukrýt před predátory. Tráva se proto pravidelně kosí nebo ji spásají ovce. Každý rok se také mapují všechna známá místa, kde se sysli vyskytují. V některých našich zoologických zahradách a záchranných stanicích se daří sysly úspěšně rozmnožovat. Takto odchovaná zvířata pak pomáhají doplňovat počty na stávajících syslích územích nebo zakládat nové kolonie.

Radouč, svah s terasovitou plošinou na kraji Mladé Boleslavi v části Debř, je jedním ze čtyřiceti míst v České republice, kde se se sysly ještě můžete setkat. V roce 2006 se odhadovalo, že tu přežívá posledních pět zvířat. Hrozilo, že kolonie zanikne. Péče o území pomohla a počty syslů na Radouči se pomalu začaly zvyšovat. V roce 2020 tu žilo kolem 1 500 zvířat. Radouč se ale stala vyhledávaným výletním místem a návštěvníci  začali sysly krmit. To ale není vůbec vhodné, protože kvůli přikrmování mění sysli své chování a ztrácejí plachost.

Zdroj: infocentrum Mladá BoleslavNepřehlédněte