• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Také moravskoslezský hejtman žádá o prodloužení stavu nebezpečí

    Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) znovu požádá vládu, aby o měsíc prodloužila stav nebezpečí v povodněmi zasažených oblastech Moravskoslezského kraje. Umožní to rychleji likvidovat povodňové škody. V regionu byl stav nebezpečí vyhlášen 14. září a hejtman v říjnu požádal o jeho prodloužení. Krizové opatření mělo skončilo příští týden ve středu 13. listopadu. Hejtman ještě ve čtvrtek odešle žádost o prodloužení do 13. prosince. Bělica to řekl novinářům po zasedání Krizového štábu Moravskoslezského kraje. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) vláda žádost podpoří. Uvedl, že kdyby to bylo kvůli termínům nutné, může tak učinit i v nestandardním režimu jednání.

    Už ve středu úspěšně požádal o měsíční prodloužení stavu nebezpečí v povodněmi zasažených oblastech Olomouckého kraje hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Stav nebezpečí je nejnižší z krizových stavů, které lze vyhlásit v reakci na mimořádné situace. Vedení kraje díky němu může třeba ukládat pracovní povinnost či rozhodovat o pracovní výpomoci. Stav nebezpečí umožňuje efektivněji řešit obnovu postižených území, například demolice budov či stavební práce na korytech řek nebo energetické infrastruktuře. Vláda podle Výborného ve středu o situaci v Moravskoslezském kraji nejednala, protože neměla v rukou žádost regionu. Bělicovi za čtvrteční krok poděkoval. Řekl, že situaci v kraji zná a je si vědom potřeby pokračovat v likvidaci následků záplav.

    „Stav nebezpečí nám významně pomáhá řešit potíže, které na mnoha místech v našem kraji po povodních stále přetrvávají. Ať se jedná o zjednodušení procesu demoličních, odklízecích nebo stavebních prací nebo třeba urychlení zásobování. Věřím, že naší žádosti vláda stejně jako Olomouckému kraji vyhoví, zajistí nám to efektivně řešit krizovou situaci, která prostě ještě neskončila,“ uvedl Bělica.

    Prodloužení stavu nebezpečí bude hejtman žádat pro obce s rozšířenou působností Bohumín, Bruntál, Krnov, Opava a Ostrava. „Jedna z praktických věcí, které prodloužení stavu nebezpečí určitě prospěje a bude jednodušší, jsou demolice, které ještě všechny nebyly dokončeny,“ uvedl krajský ředitel hasičů Radim Kuchař. Podle něj už se ale neobjevují nové požadavky obcí na prohlídky objektů pro případné demolice.

    „Za celé období těch žádostí bylo 116, čili se prohlíželo 116 objektů, nejenom domů. Z těch 116 skupiny statiků určily k demolici 77, u zbytku bylo rozhodnuto, že nejsou staticky nestabilní,“ doplnil Kuchař. Ze 77 objektů určených k demolici bylo 26 zbouráno hasiči a zbytek demolic mají na starosti komerční firmy, které ještě stále pracují, protože demolice nebyly zatím ukončeny. „To sjednávání demolic velmi usnadňuje stav nebezpečí a starostové mají jednodušší způsob, jak to řešit,“ podotkl Kuchař.

    V kraji stále výrazně pomáhá armáda, vojáků je v regionu téměř 200. Provádějí sanační práce například v Branticích, Opavě, Široké Nivě či Vrbnu pod Pradědem. Kromě úklidu prováděného s pomocí těžké techniky armáda například buduje i mostní konstrukce. S ohledem na zlepšení situace stav nebezpečí skončí ve středu v obcích s rozšířenou působností Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a Kravaře.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte