Taktické cvičení Povodňová vlna 2020. Simulace protržení vodní nádrže Klíčava

9.10.2020
Táňa Pikartová

„Důležitým dalším úkolem bylo koordinovat předurčené jednotky při provozu evakuačního střediska a humanitární pomoci a spolupracovat s dalšími subjekty, zejména pak se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje,“ doplňuje nprap. Petr Svoboda z oddělení IZS HZS Středočeského kraje a popisuje počáteční průběh akce: „Podle simulovaného plánu došlo po dlouhotrvajících vytrvalých deštích k maximálnímu naplnění Vodní nádrže Klíčava a k následnému pohybu břehu. O situaci byl ihned vyrozuměn pracovník dozoru vodního díla, který informaci neprodleně nahlásil na tísňovou linku hasičů a také starostovi obce Zbečno.“

Vzhledem k tomu, že modelově došlo k úplnému naplnění vodní nádrže a hrozbě reálného protržení přehrady, nebylo času nazbyt a nač čekat. Nejdříve bylo proto rozhodnuto o urychlené evakuaci obce Zbečno a do akce nastoupily jednotky Hasičského záchranného sboru.
Operační důstojník vyhlásil poplach jednotkám HZS Středočeského kraje ze stanic Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Příbram, Rakovník, Řevnice, Říčany a Slaný, ze kterých vyjeli příslušníci předurčení k ochraně obyvatelstva.

Roubenka Lechnýřovna je poslední dochované roubené stavení v historickém centru Rakovníka

Postupně byl poplach také vyhlášen jednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Braškov, Hřebečníky, Kamenné Zboží, Kutná Hora – Poličany, Ovčáry, Petrovicko-Kojetín, Spomyšl, Šestajovice a Tlustice, které jsou ve Středočeském kraji předurčené k plnění ochrany obyvatelstva a zároveň jsou vybaveny technickými prostředky.

Nejdříve si jednotky postavily stanové městečko a poté se věnovaly pěti modelovým situacím, při kterých si zasahující jednotky musely poradit s různými nástrahami. „Ty byly připraveny tak, aby odpovídaly situacím, ke kterým běžně dochází. Pro plnění úkolů byly jednotky rozděleny do skupin po dvou a každé dvě hodiny je čekala jiná modelová situace. Řešení poslední úlohy tak končilo okolo páté hodiny ranní.,“ připomíná Petr Svoboda.

Po skončení tak zvaných ostrých akcí si členové hasičských jednotek poslechli psycholožku HZS Středočeského kraje kpt. PhDr. Evu Biedermannovou

Mimořádná výcviková akce Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje se uskutečnila ve zbečenském kempu Riviera, stravu zajistila kladenská pekárenská společnost. La Lorraine.

Rakovník chystá investice do studijního centra, školního hřiště i komunikacíNepřehlédněte