• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tanečky kolem dolu Turow pokračují. Důl už má volnou cestu k těžbě až do roku 2044

  16.3.2023
  Táňa Pikartová

  Pobouření z uvolnění těžby vyjadřují v současné době ekologové i spolky na Liberecku. Experti, ekologické organizace a místní obyvatelé dlouhodobě totiž upozorňují na fakt, že povolení pro těžbu je založené na nesprávném posouzení dopadů uhelné těžby na území hned tří států, a to České republiky, Polska i Německa.

  Polské ministerstvo klimatu a životního prostředí zase v rozhodnutí argumentuje atraktivními pracovními místy a zlepšením makroekonomických ukazatelů. Vliv dolu na odtok vody z českého území hodnotí jako zanedbatelný. Polské ministerstvo v rozhodnutí ignorovalo protesty a námitky místních lidí i žalobu německého města Žitava, které leží hned za polskými hranicemi a na těžbu v dole Turow si stejně tak jako česká strana stěžovalo opakovaně.

  Situace kolem dolu Turow je vůči veřejnosti na Liberecku nepřehledná, možná až sobecká a tajemná, a to i proto, že české ministerstvo životního prostředí odmítá zveřejnit informace o dopadech těžby v uhelném polském dole Turów na českou krajinu. V tiskové zprávě to tvrdí organizace Frank Bold Society, která resortu vyčítá, že potřebnými daty o vlivu dolu na podzemní vodu disponuje, ale odmítá je zveřejnit. Mluvčí resortu Lucie Ješátková však v reakci pro novináře uvedla, že ministerstvo životního prostředí informace o vlivu těžební činnosti v dole Turów průběžně poskytuje.

  Frank Bold říká, že o informace o podzemních vodách požádala už jedenáct dní po podpisu česko-polské dohody o řešení vlivu těžby hnědého uhlí v dole Turów, tedy v únoru 2022. Ministerstvo však podle ní odmítá data poskytnout s odvoláním na podepsanou dohodu, ve které se měla česká strana zavázat, že bude úniku informací na veřejnost bránit. Podle Frank Bold jsou součástí těchto informací i údaje o funkčnosti podzemní bariéry.

  „Ministerstvo životního prostředí od doby podpisu turówské dohody, tedy přes rok, průběžně informuje o naplňování dohody, zveřejňuje aktuální informace o vlivu těžební činnosti v dole Turów, včetně publikování dat z inspekcí České geologické služby. V případech, kdy jsme od nevládních organizací obdrželi žádosti o poskytnutí informací k dokumentům, které byly České republice předány polskou stranou, zveřejnili jsme ty části informací, které nám české právo zveřejnit umožňuje,“ sdělila dále mluvčí Ješátková.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte