Temelín i Dukovany dodržují podle auditu mezinárodní ekologické normy

29.11.2021
Jiří Bydžovský

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany splňují mezinárodní normy v ochraně životního prostředí. Tímto závěrem skončila mezinárodní kontrola auditorů společnosti Det Norske Veritas. Temelín má ekologický certifikát od roku 2004, Dukovany od roku 2001. Jak elektrárny plní požadavky, se každý rok prověřuje při dílčích auditech.

Auditoři se tentokrát zaměřili na systém, jak umí Temelín zajistit ochranu životního prostředí ve vodním hospodářství. Při kontrole navštívili čističku odpadních vod, chemickou úpravnu vody, úpravnu chladicí vody, čerpací stanici Hněvkovice nebo záchytnou nádrž v Býšově. „Audit prokázal shodu s požadavky s certifikační normou. Na elektrárně nejsou podceňována žádná rizika, ať už se jedná o malá, nebo velká,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí týmu auditorů Zdeněk Grabmüller.

Temelín je držitelem certifikátu od roku 2004. Nyní platí do 28. prosince 2022. Na jihu Čech patří Temelín mezi deset firem, které podle auditorů Det Norske Veritas GL splňují mezinárodní ekologické požadavky. ČEZ ročně v Temelíně investuje do ochrany životního prostředí desítky milionů korun. Letos třeba díky novým separátorům navýšil výkon prvního bloku a za rok se tak ušetří až 20.000 tun oxidu uhličitého, které by jinak vypustily uhelné elektrárny do ovzduší, uvedl ve své zprávě Marek Sviták,mluvčí JETE.

Zdroj:tzNepřehlédněte