Teplo z Dukovan bude vytápět Brno, schválila vláda

21.9.2022
Jan Štoll

Souhlasné stanovisko zaujala vláda k předloze, která zařadí horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna i další stavby rozvodných tepelných zařízeních mezi významnou energetickou infrastrukturu. Po zasedání kabinetu to řekl premiér Petr Fiala (ODS), který spolu s koaličními i opozičními politiky návrh novely zákona o urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury předložil. Změna, kterou nyní projedná Parlament, umožní hlavně lépe zajišťovat potřebné pozemky.

Novela je konkrétním krokem k zajištění energetické suverenity Česka, řekl Fiala. „Díky ní bude projekt horkovodu z Dukovan do Brna zařazen mezi prioritní stavby. Významně to urychlí povolování celého projektu,“ uvedl premiér. Brno je nyní z 90 procent závislé na vytápění plynem, bezemisní teplo z Dukovan by mělo pokrýt významnou část roční spotřeby, což bude znamenat velký krok k energetické soběstačnosti města, dodal.

Novelu zákona podepsali zástupci ODS, ANO, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Vedle Fialy je pod ní podepsaná například předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová nebo ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Za KDU-ČSL ji podepsal předseda klubu Marek Výborný. „Urychlené schválení navrhované právní úpravy již v první čtení přiblíží nejen město Brno k dostupnému a cenově přijatelnému teplu z jaderné elektrárny Dukovany,“ napsali autoři novely do důvodové zprávy.

Návrh podpořil v připomínkovém řízení například Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Rozšíření vybraných staveb energetické infrastruktury a uvedení konkrétní stavby teplovodu z Dukovan do Brna v příloze přispěje v dílčích krocích povolovacího řízení a v oblasti zajištění majetkových práv k pozemkům potřebným pro realizaci stavby benefity, které mohou vést k urychlení výstavby,“ stojí v jeho stanovisku.

Desítky let starý záměr oživila situace na trhu s plynem i obavy o jeho dostupnost. Městská společnost Teplárny Brno a energetická společnost ČEZ uzavřely memorandum o spolupráci na přípravě horkovodu 20. června. Horkovod by mohl být v provozu do deseti let. O horkovodu se uvažovalo již v 80. letech minulého století, kdy elektrárna zahájila provoz. Před deseti lety už se projekt připravoval, ale nakonec byl pozastaven. Kvůli tehdejším nízkým cenám plynu nebyl ekonomicky výhodný.

S projektem počítají územně plánovací dokumentace Vysočiny, Jihomoravského kraje i přibližně čtyřsettisícového Brna. Horkovod má vést přes Oslavany, jeho trasa počítá také se dvěma tunely pod horou Holedná, jeden z nich, tunel Chochola, už je hotový, druhý je hotový zčásti.

ČTK/STO



Nepřehlédněte