• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Těžký sníh zničil voliéry vodních ptáků v Hluboké nad Vltavou, celá zoologická zahrada je bez proudu

  2.12.2023
  Doris Drienová

  Většinu voliér pro vodní ptáky v zoologické zahradě v Hluboké nad Vltavou zničil těžký sníh, který padá od pátku v kraji. Škody budou v jednotkách milionů korun. V zoologické zahradě nejde elektřina, několik dní bude mít zavřeno.

  Zvířatům se nic nestalo. Novinářům to v sobotu řekl ředitel zahrady Vladimír Pokorný. Zavřít muselo také infocentrum jaderné elektrárny Temelín, střecha byla limitně přetížená sněhem, sdělil vedoucí útvaru jaderné komunikace ČEZ Petr Šuleř. Elektrárna podle něj jinak funguje bez omezení na maximální výkon.

  Voliéry v hlubocké zoo jsou buď úplně zničené, nebo se protrhly sítě. „Jedna je velká průchozí voliéra, která má kolem 3000 metrů čtverečních, pak druhá voliéra střední velikosti a částečná destrukce sítí je na dalších voliérách. Dá se říct, že většina sítí, které tady byly, nevydržela nápor sněhu. Zvířatům se nic nestalo, většinu z nich jsme odchytali. Možná v jednotkách unikla, ale jsou to zvířata, která žijí na území naší republiky normálně, a předpokládáme, že stejně přiletí tam, kde jsou krmená. Jsou to třeba kvakoši nebo volavky bílé,“ řekl Pokorný.

  Budovy v zoo poškozené nejsou. Problém je, že v zoo nejde elektřina. „S tím se ale musíme popasovat, rozvážíme (elektro) centrály, kde to jde. Jen jsme zavřeli zahradu: zaprvé je to (voliéry) v návštěvnické trase a zadruhé toho sněhu je opravdu moc. Bude chvilku trvat, než vyčistíme areál. Teď budeme mít pár dní zavřeno,“ řekl ředitel.

  V jižních Čechách napadlo v noci místy až tři čtvrtě metru sněhu. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, řekl. Některé silnice v sobotu nebudou sjízdné. Na Vysočině byla od rána několik hodin neprůjezdná D1 u Humpolce. Firmě EG.D stoupl od rána počet poruch kvůli sněhu z 29 na 41 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10.500 odběratelů, nejvíc v jižních Čechách, sdělil mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák.

  Hlubockou zoo založil 1. května 1939 majitel zdejšího panství kníže Adolf Schwarzenberg. Dnes zoo, kterou provozuje Jihočeský kraj, chová na ploše víc než šesti hektarů 300 druhů živočichů a lidé tam mohou vidět na 2500 zvířat.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte