5℃
Dnes je 13. listopad , svátek má Tibor

Tip na výlet. Za vínem do míst, kde se kdysi usadili Habáni

Jsme na jižní Moravě, ve Velkých Bílovicích, kde se začala psát vinařská historie už před více než čtyřmi staletími. Stalo se tak díky Habánům, mírumilovným lidem, kteří prosluli jako skvělí vinaři a řemeslníci.

Byli to právě Habáni, kdo postavil ve zdejším kraji mnoho vinných sklepů. Na největší z nich, zbudovaný kolem roku 1614, narazíme ve směru na Čejkovice, hned poblíž rybníku Velký Bílovec.

Mnohé o životě Habánů i pozdějších zemědělců a vinařů napoví Městské vlastivědné muzeum ve Velkých Bílovicích. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout místní archeologické nálezy, kroje i staré zemědělské stroje.

Turisté se v okolí Velkých Bílovic, jedné z největších vinařských obcí v České republice, mohou nechat zlákat třeba i rybařením v rybnících Šísary a Velký Bílovec, nebo k pohodové turistice a procházkám v přírodním parku Niva Dyje nebo v Lednicko-valtickém areálu, západním směrem láká pak Chráněná krajinná oblast Pálava nebo Vodní dílo Nové Mlýny.

A kdo se chce dozvědět o této krajině plné vinic víc, pak se vydá po naučně-poznávací stezce mezi vinicemi Velkých Bílovic. Celá stezka měří přibližně patnáct kilometrů a provází návštěvníky všemi třemi sklepními tratěmi a většinou viničních tratí. Na stezce je deset odpočinkových míst se třinácti infotabulemi. Každá z nich obsahuje informace vztahující se k pěstování vinné révy, jejím místním odrůdám i ke zdejším zajímavým místům a vinařským tradicím.

Stezka začíná na hlavní silnici směrem na Čejkovice ještě před sklepní tratí Belegrady. Postupně prochází kolem zastávky Rozcesí, dále míjí přírodní amfiteátr Křástelka až k Machové studni. Pak pokračuje sklepní tratí s názvem Pod Předníma a vede kolem místa, kde každoročně probíhá Zarážání hory, k Púrynskému kříži. Odtud stezka pokračuje do sklepní trati Púrynky, která vybízí k odpočinku, ale i k prohlídce jedinečných vinných sklípků.  Až touto tratí projedete, čeká vás údolí zvané Ťuhýkov, další zastávkou je pak hráz Pod Šísary a Novosádská studna, což je místo zajímavé objevením velkomoravského pohřebiště v roce 1976. Stezka dále vede přes Bucňákovu dolinu, která lemuje kopec Hradištěk, a naučně-poznávací stezka končí u Habánských sklepů.

Pohled na most z Braníku
Před 1 hodinou
Ne vše, co se budovalo za dob socialismu se povedlo tak jak by mělo. Názorným...
zima, pleť, žena
Dnes, 11:30
V zimě si celé tělo můžeme chránit teplým oblečením, přes které se chlad k pokožce...
Dnes, 10:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:00
Jeho jméno – Pokryškin – právem patří do výčtu největších leteckých es všech dob. I...
Ladislav Novák s Ludvíkem Svobodou. Potřetí kancléřem...
Dnes, 09:01
Knihu "Kancléř tří prezidentů" napsal Jiří Novák z úcty ke svému tatínkovi Ladislavu Novákovi, jenž...
Dnes, 08:00
Diváci, kteří milují detektivní seriály, si určitě vzpomenou na ve své době i u nás...
Včera, 17:30
Mrtvý světec dal jasně najevo, že i po smrti stojí na straně papeže. Kdo ale...
Včera, 16:00
Evropa je skutečně malý dvorek, v porovnání se světem. Propojená vzájemnými vztahy, tradicemi, pověstmi takovým...
Včera, 14:40
Názvem Generace 1909 se označuje skupina vynikajících slovenských malířů, studujících a působících v Praze. Cyprián...
Včera, 14:00
Americká a velmi slavná herečka Grace Kelly se nechala oslnit knížecím titulem svého nápadníka. Potom...
Včera, 13:33
Poslanecký návrh zákona na odškodnění protiprávně sterilizovaných žen dostal od vlády 30. října neutrální stanovisko....
Reklama