Tip na výlet. Za vínem do míst, kde se kdysi usadili Habáni

Jsme na jižní Moravě, ve Velkých Bílovicích, kde se začala psát vinařská historie už před více než čtyřmi staletími. Stalo se tak díky Habánům, mírumilovným lidem, kteří prosluli jako skvělí vinaři a řemeslníci.

Byli to právě Habáni, kdo postavil ve zdejším kraji mnoho vinných sklepů. Na největší z nich, zbudovaný kolem roku 1614, narazíme ve směru na Čejkovice, hned poblíž rybníku Velký Bílovec.

Mnohé o životě Habánů i pozdějších zemědělců a vinařů napoví Městské vlastivědné muzeum ve Velkých Bílovicích. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout místní archeologické nálezy, kroje i staré zemědělské stroje.

Turisté se v okolí Velkých Bílovic, jedné z největších vinařských obcí v České republice, mohou nechat zlákat třeba i rybařením v rybnících Šísary a Velký Bílovec, nebo k pohodové turistice a procházkám v přírodním parku Niva Dyje nebo v Lednicko-valtickém areálu, západním směrem láká pak Chráněná krajinná oblast Pálava nebo Vodní dílo Nové Mlýny.

A kdo se chce dozvědět o této krajině plné vinic víc, pak se vydá po naučně-poznávací stezce mezi vinicemi Velkých Bílovic. Celá stezka měří přibližně patnáct kilometrů a provází návštěvníky všemi třemi sklepními tratěmi a většinou viničních tratí. Na stezce je deset odpočinkových míst se třinácti infotabulemi. Každá z nich obsahuje informace vztahující se k pěstování vinné révy, jejím místním odrůdám i ke zdejším zajímavým místům a vinařským tradicím.

Stezka začíná na hlavní silnici směrem na Čejkovice ještě před sklepní tratí Belegrady. Postupně prochází kolem zastávky Rozcesí, dále míjí přírodní amfiteátr Křástelka až k Machové studni. Pak pokračuje sklepní tratí s názvem Pod Předníma a vede kolem místa, kde každoročně probíhá Zarážání hory, k Púrynskému kříži. Odtud stezka pokračuje do sklepní trati Púrynky, která vybízí k odpočinku, ale i k prohlídce jedinečných vinných sklípků.  Až touto tratí projedete, čeká vás údolí zvané Ťuhýkov, další zastávkou je pak hráz Pod Šísary a Novosádská studna, což je místo zajímavé objevením velkomoravského pohřebiště v roce 1976. Stezka dále vede přes Bucňákovu dolinu, která lemuje kopec Hradištěk, a naučně-poznávací stezka končí u Habánských sklepů.

Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
29.5.2020
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
29.5.2020
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
29.5.2020
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Reklama