Obývací pokoj je jednou z nejdůležitějších místností v našem domově, tady odpočíváme, trávíme čas s nejbližšími i přáteli, někdy tu i my nebo naši hosté nocujeme. Jak takový obývák zařídit, aby byl moderní, pěkný i praktický?
Obývací pokoj plní různé funkce
Když se řekne obývací pokoj, každý si představí něco jiného. Jeden se těší, jak se usadí na pohovku a pustí si televizi, druhý se usadí do pohodlného křesla a do ruky vezme oblíbenou knihu, třetí se nemůže dočkat, jak tu stráví čas se svými nejbližšími. V minulosti byl obývací pokoj výsadou bohatých, dnes už to ale neplatí, neměl by tak chybět v žádném bytě nebo domě.
Využijeme ho k odpočinku, trávení času s rodinou, setkávání s přáteli, oslavám životních jubileí, rádi se s ním i pochlubíme. Abychom na ostatní udělali dojem a přitom se v něm cítili dobře, je třeba nejen nepodcenit výběr obývací stěny, ale také dodržet při zařizování pár dalších pravidel. Jakých?
Místnost rozdělte na několik částí
Možná to znáte u kuchyní, kde se dodržuje kuchyňský trojúhelník a kuchyně se dělí na skladovací, přípravnou a mycí zónu, nebo u dětského pokoje, který rozdělujeme na pracovní, herní a spací část. Jak to je u obývacích pokojů? Nejprve se zamyslete nad tím, jaké máte od místnosti očekávání. Někdo si vystačí se zónou pro relaxaci a zábavu, jiný potřebuje i pracovní zónu.
Vyberte si ty pravé barvy
Každý z nás preferuje jinou paletu barev, obývací pokoj je naším odrazem. Je ale třeba myslet na všechny členy domácnosti i na to, jak má prostor působit. Někdo vsadí na barvy a materiály, které k sobě ladí, jiný dá přednost kontrastu. V obývacím pokoji se hlavně musíme všichni cítit příjemně.

Co bude dominantou místnosti?
Pro někoho je jediným středobodem obývacího pokoje pohovka, pro jiného obraz nebo třeba krbová kamna. Každý má jiné preference, vyberte si i vy prvek, který má místnosti dominovat. Další zařizování bude o to snazší.
Promyslete uspořádání nábytku
Došlo i na nábytek? Ten si začněte vybírat od toho největšího kusu a postupujte k nejmenšímu. Pokud už ho doma máte, pak popřemýšlejte o jeho rozmístění. Například takový konferenční stolek má stát asi 0,5 až 1 metr od sedací soupravy, vysoká vitrína zase vynikne u prázdné zdi, aby se zachovala vzdušnost prostoru.
Nepodceňujte sílu osvětlení
Velký podíl na atmosféře v místnosti a celkovém dojmu z ní má, možná trochu překvapivě, výběr osvětlení. Jen jedno světlo nestačí, obecně se doporučuje 20 wattů na metr čtvereční, proto se nebojte kombinovat různé druhy svítidel od centrálního světla přes to nástěnné až po lampu na čtení.
Zdroj: TZ ARBOmedia