• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tipy na víkendový výlet: Objevte krásy a vinařství jižní Moravy

  15.3.2023
  Redakce

  Užijte si krásný prodloužený víkend ve dvou, s rodinou nebo skupinou přátel a vydejte se za krásami malebné jižní Moravy. Krásná příroda, nekonečné vinice, hromada hradů a zámků, hustá síť cyklotras a turistických tras, to jsou jen některé z důvodů, proč se na Moravu vypravit. Která místa musíte navštívit? Přichystali jsme si pro vás pár tipů.

  Vydejte se do nejhezčích vinařských oblastí

  Jste milovníci vína a chcete se vydat na Moravu zejména proto, abyste mohli ochutnat co nejvíce místních odrůd vín? Navštivte ty nejhezčí vinařské oblasti a zavítejte do vinných sklípků na řádnou degustaci. Nic se totiž nevyrovná degustaci vín se sklepmistrem, který vám rád představí jednotlivé odrůdy a dokáže vám zodpovědět každou otázku.

  Aby vám víno nestouplo moc rychle do hlavy, nezapomeňte na konzumaci tradičního občerstvení, které bývá ve sklípcích k dispozici. Moravské koláčky, uzené klobásy a chleba se sádlem – to jsou jen některé z delikates, které si musíte dopřát.

  Zúčastněte se tradičního vinobraní

  Pokud rádi plánujete svou dovolenou s předstihem a chcete zažít tradiční vinobraní na vlastní kůži, naplánujte si svůj pobyt na Moravě na některý zářijový víkend. Rozpis všech letošních vinobraní, která se na Moravě uskuteční, je již k dohledání na internetu. Stačí tedy jen zapátrat, které místo byste si přáli navštívit, a dopředu si zajistit ubytování. Součástí klasického vinobraní bývají slavnostní průvody, folklórní soubory, ochutnávky burčáku a prohlídky sklepů. Zkrátka skvělý zážitek pro každého milovníka vína a tradic.

  Poznejte Lednicko-valtický areál

  Navštívili jste již Lednicko-valtický areál, který se rozkládá na více jak 280 km2, a tím pádem se jedná o největší krajinný areál v Evropě? Důvodů, proč si zařídit ubytování Valtice a poznat celý areál zblízka, existuje celá řada. Kromě prohlídky obou zámků i zámeckých parků, byste si měli prohlédnout také město Valtice i obec Lednice, Apollonův chrám, Janův hrad a na celý areál se podívat z výšky z místního Minaretu.

  Navštivte Moravský kras a nejhlubší propast v České republice

  Při toulkách Moravou byste si neměli nechat ujít ani návštěvu Moravského krasu. Kromě více jak 1000 krasových jeskyní, které byly v této oblasti nalezeny, se můžete podívat také na nejhlubší propast v České republice Macochu. Prohlídka jeskyní je velmi zajímavá a při návštěvě Punkevních jeskyní si můžete zaplatit také projížďku lodí. Moravský kras je skvělou lokalitou pro turisty i rodiny s dětmi.

  Slovácko a jeho tradiční folklor

  Chcete na vlastní kůži zažít opravdový moravský folklor? Vydejte se na Slovácko. Nachází se na jihovýchodní Moravě a nabízí opravdu nevšední zážitek. Můžete totiž spatřit tradiční moravské kroje, navštívit některé církevní památky, poznat atmosféru klasické folklorní slavnosti a samozřejmě si naplno vychutnat vinařskou turistiku.

  Mikulov a která místa nesmíte minout

  Vyhledávaným cílem turistů je samozřejmě i město Mikulov. Jasnou a nepřehlédnutelnou dominantou města je barokní zámek, který tvoří symbol celého města. Kromě něj ale stojí za zmínku také Regionální muzeum, zejména jeho vinařská expozice, a samozřejmě i nedaleký Svatý kopeček, z něhož budete mít celé město jako na dlani. V okolí Mikulova se nachází hned několik vyhlášených vinařství, například Sonberk. Vinařský dům tohoto vinařství se totiž nachází doslova uprostřed vinohradu. Návštěvu této moderní vinařské architektury byste rozhodně měli zařadit do vašeho itineráře.

  Připravte si domácí stojany na víno

  Před návratem domů nezapomeňte ani na suvenýry. Protože je jisté, že vám moravské víno zachutná, určitě si pár lahví odvezete s sebou domů. Aby na ně byla vaše domácnost připravena, pořiďte si s předstihem stojany na víno, do kterých si budete moci jednotlivé lahve přehledně vyskládat a mít je tak po ruce. Než je všechny vypijete, poslouží vám ve stojanu jako hezká dekorace. Jakmile se začne vaše zásoba moravských vín tenčit, berte to jako znamení, že je opět čas vyrazit na Moravu.

  Oblast jižní Moravy je kouzelná, magická a stane se místem, na které se rádi a pravidelně budete vracet. Protože se za jeden víkend nedá projít a navštívit všechna zajímavá místa, které Morava nabízí, doporučujeme začít postupně a to, co nestihnete poprvé, si nechat na své další návštěvy. Mezi povinné zážitky patří návštěva vinařství s degustací ve vinném sklípku a výkladem sklepmistra, účast na tradičním vinobraní, návštěva Lednicko-valtického areálu, Moravského krasu, Slovácka a Mikulova.  Nepřehlédněte