Obyvatelé Žamberka na Orlickoústecku se chystají uctít památku členů paraskupiny Barium, jejichž mise skončila před 80 lety tragickým způsobem. Pietní akt se uskuteční v sobotu 18. ledna u pamětní desky v osadě Polsko.
Výsadek Barium sehrál během druhé světové války klíčovou roli při udržování spojení s exilovou vládou v Londýně a přípravě protinacistického povstání. Skupina byla vysazena v dubnu 1944 nedaleko Vysoké nad Labem a působila převážně na východě Čech.
Parašutisté se však brzy dostali do hledáčku gestapa. Velitel Josef Šandera a radista Josef Žižka byli 16. ledna 1945 obklíčeni v úkrytu u rodiny Žabkových v Žamberku. Aby unikli zajetí, zvolili dobrovolnou smrt. Třetímu členovi skupiny, šifrantovi Tomáši Býčkovi, se podařilo uniknout.
Osud přeživších nebyl o nic méně dramatický. Býček po válce emigroval, aby unikl komunistickému pronásledování. Rodina Žabkových, která parašutistům poskytla úkryt, čelila nejprve nacistické a později i komunistické perzekuci.
Památku odvážných mužů z výsadku Barium dnes připomíná expozice v žamberském Památníku odboje. Návštěvníci zde mohou spatřit autentické předměty používané parašutisty, včetně originálního přepravního obalu vysílačky a dalších artefaktů z jejich působení.
Sobotní pietní akt u pamětní desky v osadě Polsko se tak stane důstojnou připomínkou hrdinství a obětí, které přinesli členové paraskupiny Barium v boji za svobodu své vlasti.
Zdroj: ČTK