Transparency International: Blažek by neměl být ministrem spravedlnosti. U Zemana ale prošel

1.12.2021
Jan Štoll

Proti nominaci Pavla Blažka (ODS) na ministra spravedlnosti se vymezila protikorupční organizace Transparency International. Za Blažka se postavil nastupující premiér Petr Fiala (ODS). Problém neměl ani u jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Organizace k Blažkovi uvedla, že zásadní překážkou pro vykonávání ministerské role je prošetřování jeho osoby ze strany Národní centrály proti organizovanému zločinu a tím vznikající střet zájmů. Server Aktuálně.cz a deník Hospodářské noviny (HN) na základě anonymních zdrojů uvedly, že Blažka podezřívá policie z podílu na korupci a manipulaci s městským majetkem v Brně. „Není možné, aby kandidát na jakéhokoliv ministra byl současně v hledáčku institucí, nad kterými má bdít. Taková situace by nutně zavdávala zásadním pochybnostem, zda nebude ovlivňováno vyšetřování výše zmíněných skutků,” uvedl ředitel Transparency International Petr Leyer.

Blažek odmítl jakékoli nezákonnosti spojené s jeho dřívějším působením na radnici Brno-střed. Ty přišly na přetřes poté, co jej označil exstarosta Rojetína Pavel Hubálek za hlavu systému, který ovlivňoval nakládání s městskými byty. Sám Hubálek je v kauze obviněn. Blažek řekl, že zhruba před rokem a půl byl ve věci podávat na policii vysvětlení. „Ptali se mě, jak ho (Hubálka) znám, a to je všechno. Nikdo se mě na žádné byty neptal. Je to hnusná hra,“ uvedl. „Když někdo napíše, že jsem z něčeho podezřelý, tak s tím nic neudělám. Nikdo mě neobvinil a nikdy neměli ani potvrzeno, že jde o Blažka, já vyšetřován nejsem. Navíc s nějakými byty nemám nic společného, vždyť jsem od roku 2012 v Praze,“ dodal Blažek. Jeho pozice v kraji je ale silná, na konci listopadu obhájil funkci předsedy jihomoravské organizace občanských demokratů.

Za blízkého spolustraníka se veřejně postavil i Fiala. „Věci, které se vůči osobě Pavla Blažka objevují, jsou dlouhodobé. Řada z nich není ani pravdivá. Mám důvěru v to, že Pavel Blažek není člověk, za kterým je nějaký stín, kvůli kterému by nemohl vykonávat funkci ministra spravedlnosti,” řekl Fiala.

Blažek po jednání s prezidentem Zemanem znovu odmítl, že by byl vyšetřován kvůli korupci či manipulacím s městským majetkem v Brně. „Pan prezident je informován. zemanovsky mi poradil, ať se nenechám v žádném případě udolat českými novináři. Já mu slíbil, že nenechám,“ uvedl. Prezident se podle něj nezmínil o tom, že by kvůli mediálním informacím měl problém s Blažkovou ministerskou nominací.

Sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte