• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Třebíč chce do svého rozvoje investovat 270 milionů korun, plánuje rozšířit i místní hvězdárnu

  2.12.2022
  Doris Drienová

  Třebíč plánuje, že do svého rozvoje dá příští rok 270 milionů korun. Mezi největšími investicemi budou opravy ulic včetně těch v centru, kde mají práce navazovat na dokončenou opravu Karlova náměstí. Město se chce vrátit také k odloženému projektu přístavby hvězdárny, řekl starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč). Jako v předchozích letech bude Třebíč rozpočet schvalovat v lednu. Návrh celkového rozpočtu počítá s asi 950 miliony korun, rozdíl příjmů a výdajů asi 170 milionů pokryje město z úspor minulých let.

  Návrh letošního rozpočtu počítal s objemem 910 milionů. „Rozpočet se o něco zvýšil. Je to jednak z toho důvodu, že výběr sdílených daní je díky inflaci o něco vyšší a očekává se, že bude o něco vyšší. A máme i vyšší výdaje, a to především výdaje provozní,“ řekl Pacal. Město a ostatní městské organizace budou potřebovat asi o 20 milionů víc než letos. Je to zejména kvůli růstu cen energií. Pro letošní rok mělo město nákup elektřiny zajištěný smlouvou. Od příštího roku bude nakupovat za spotové ceny, uplatní ale strop ceny schválený vládou.

  V centru města se bude opravovat Hasskova a Kotlářská ulice a Martinské náměstí. Předpokládané náklady jsou asi 50 milionů. Dalších 15 milionů je určeno na první část oprav v Nerudově a Mrštíkově ulici a v ulici Úvoz. Pracovat se bude i na Václavském náměstí na na dokončení úpravy parku Hrádek a dostavbě nového bytového domu v Modřínové ulici.

  Po několika letech se podle Pacala znovu chystá přístavba třebíčské hvězdárny. Záměr rozšířit třebíčskou hvězdárnu odložila radnice v roce 2020 v obavě, že se kvůli covidu-19 propadnou příjmy městského rozpočtu. Odhadované náklady jsou 12 milionů korun.

  Část investic půjde na projektovou přípravu budování inženýrských sítí v Nehradově a v nové průmyslové zóně na severním okraji města, projektově se budou připravovat vnitřní úpravy Fóra a oprava borovinského kulturního domu, který radnice letos koupila, nebo úprava sportovního areálu u Bažantnice a Zámiše.

  V rozpočtu letošního roku zahrnula Třebíč s asi 34.500 obyvateli schodek 135 milionů korun. Hospodaření ale podle Pacala bude zřejmě vyrovnané, zejména díky dotacím a vyššímu výběru daní.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte