Třetí dávka očkování proti covid-19 je opět dobrovolná, na možnost jejího podání upozorní sms zpráva

14.9.2021
Roman Kořinek

„Také v Karlovarském kraji se budou moci zájemci o posilující  dávku vakcíny proti covid-19 nechat už brzy očkovat. Třetí dávky budou podávány v očkovacích centrech a u praktických lékařů,“ vysvětluje mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Podle lékařské ředitelky Karlovarské krajské nemocnice a krajské koordinátorky očkování Dagmar Uhlíkové odborné studie ukazují, že zhruba osm měsíců od ukončeného očkování dvěma dávkami dochází zejména u seniorů či chronicky nemocných lidí k poklesu odolnosti před nákazou, proto je velmi důležité zvážit další – posilující dávku. Kromě ČR to svým občanům doporučuje řada dalších zemí.

„V Karlovarském kraji  měli první zájemci o očkování dokončený cyklus očkování 25. ledna 2021, takže očkování posilující dávkou připadá v našem kraji nejdříve na 25. září. Zájemci o toto očkování  po obdržení sms mohou kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit se s ním, nebo se objednat v centrálním rezervačním systému. Karlovarská krajská nemocnice přitom rovněž zjišťuje zájem  nejen u svých zaměstnanců, ale i u zdravotníků dalších zdravotnických zařízení. Zvlášť v případě těch, kteří pracují v přímém kontaktu s nákazou, a dalších rizikových skupin považujeme pokračování ve vakcinaci  za nezbytný krok k prevenci a ochraně před onemocněním,“ uvedla Dagmar Uhlíková.

Očkování posilující dávkou by v první řadě měli zabezpečit praktičtí lékaři, v Karlovarském kraji je ale také možné využít stávající očkovací centra. „Očkovací centra jsou připravena v případě potřeby flexibilně rozšířit otevírací dobu, zároveň je také k dispozici dostatečná zásoba vakcín. Očkování bude možné vakcínami obsahující molekulu označovanou jako mRNA, což je například očkovací látka dodávaná společnostmi Pfizer BioNTech nebo Moderna,“ dodala koordinátorka očkování.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (STAN) je velmi důležité zvýšit zájem o očkování zvlášť mezi mladými lidmi ve věkové skupině 15+ a dále ochránit posilujícím očkováním  především ty občany, kteří by v případě onemocnění museli být hospitalizováni.

„Budeme se proto ve spolupráci se školami snažit šířit informace o významu očkování a jeho přínosech. Už teď se ukazuje, že očkovaní mají minimální riziko nákazy, a když onemocní, tak s výrazně mírnějším průběhem, než je tomu u lidí bez vakcinace.  Velmi bychom ocenili zodpovědný přístup obyvatel k ochraně před koronavirovou nákazou a vůli nechat se očkovat,“dodal hejtman.

Zdroj: vzNepřehlédněte