Třetí posilující dávka vakcíny proti nemoci covid-19 se bude podávat už po šesti měsících

12.10.2021
Roman Kořinek

Evropská léková agentura změnila původně schválený odstup osmi měsíců od ukončené vakcinace. Ministerstvo zdravotnictví ČR bude tento postup akceptovat s účinností od pondělí 18. října letošního roku. Od tohoto termínu bude podle mluvčí Karlovarského kraje Jany Pavlíkové všem naočkovaným, kterým uplynulo šest měsíců od ukončené vakcinace, rozesílána informativní sms zpráva. I v Karlovarském kraji se lze v případě zájmu o přeočkování obrátit na praktické lékaře.

„Novinkou při přeočkování proti Covid-19 je skutečnost, že vakcína Comirnaty společnosti Pfizer  byla výrobcem upravena tak, aby ji praktiční lékaři mohli skladovat ve svých ordinacích. Výrazně se tak rozšiřují jejich možnosti poskytnout posilující dávku řadě svých dalších pacientů. V Karlovarském kraji se k přeočkování 3. dávkou přihlásilo 66 praktických lékařů ze 111. Proto je velmi vhodné, aby každý zájemce kontaktoval po obdržení sms zprávy s upozorněním na uplynutí doby 6 měsíců od ukončené vakcinace svého praktika. Využít lze také samozřejmě očkovací místa v Karlovarském kraji,“ vysvětlila lékařská ředitelka Karlovarské krajské nemocnice a krajská koordinátorka očkování Dagmar Uhlíková.

V tomto týdnu začne opět vyjíždět mobilní očkovací tým Karlovarské krajské nemocnice, který zamíří do zařízení sociálních služeb, kde zahájí přeočkování posilující dávkou u klientů a zaměstnanců.

„Zájemci o třetí posilující dávku by vždy měli vyčkat na doručení sms zprávy s upozorněním. Posilující dávka proti onemocnění Covid-19 je určena všem očkovaným osobám, zatím od věku 18 let,“ doplnila mluvčí kraje s tím, že obsahem informativní sms zprávy bude postup, jak získat posilující dávku, který odkáže zájemce v první řadě na praktického lékaře.

Očkovacími látkami určenými k podání posilující dávky jsou pouze mRNA vakcíny – tedy Comirnaty (výrobce Pfizer) a vakcína Spikevax (výrobce Moderna). Obě vakcíny lze v případě nutnosti kombinovat. Vektorové vakcíny Vaxzevria (výrobce Astra Zeneca) a vakcína společnosti Janssen se rovněž přeočkovávají mRNA vakcínami (Comirnaty, Spikevax).

Zdroj: vz/kr-karlovarskyNepřehlédněte