Tři dny byl ztracený v buši a přežil. Tříletého chlapce možná zachránil jeho autismus

28.9.2021
Simona Knotková

Štastný konec měl příběh chlapce, který byl tři dny pohřešovaný v australské buši. Odborníci jsou názoru, že zachránit ho mohl paradoxně právě jeho autismus.

Bez jídla a teplého oblečení, pouze v tričku a jedné plence strávil tříletý Anthony „AJ“ Elfalak tři dny v buši. Rodina už skoro očekávala nejhorší, ale pátracímu týmu se ho pomocí helikoptéry nakonec podařilo najít u řeky. Jako zázrakem přežil bez větší újmy na zdraví.

I to byl důvod, proč někteří lidé označili případ zmizení za hoax. Jeden z detektivů, který se na pátrání podílel, je názoru, že chlapci mohl paradoxně pomoct přežít jeho autismus. Jedinci s touto poruchou mají obvykle sníženou schopnost uvědomovat si nebezpečí.

„AJ ve skutečnosti nevěděl, že je ztracený, takže neměl strach a nepanikařil. Když byl unavený, šel spát. Měl přístup k vodě, což je pro přežití v buši klíčové,“ uvedl vyšetřovatel v rozhovoru s Daily Mail.

Kromě šťastné rodiny se radovali i záchranáři. Pátrání po pohřešovaných osobách totiž ne vždy končí příznivě.

„Už máme za sebou hodně případů, které nedopadly takto dobře. Je proto opravdu příjemné dočkat se jednou pozitivního závěru. Všichni jsme z toho byli dojatí,“ řekl pilot helikoptéry Jonathan Smith, který chlapce v buši zahlédl.

Zdroj: Daily MailNepřehlédněte