• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tři moderní operační stoly za 15 milionů korun nově pořídila nemocnice v Šumperku

  23.6.2023
  Doris Drienová

  Nemocnice Šumperk pořídila s pomocí dotací za 15 milionů korun tři nové operační stoly, které výrazně usnadnily práci zdravotnickému personálu a zvýšily komfort pacientů.

  „Zřejmě největší výhodou nových stolů je jejich individuální ergonomická nastavitelnost,“ sdělila v pátek mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke. Podle ní jsou nové operační stoly svými parametry nejmodernější na trhu.

  Vedení šumperské nemocnice si od této investice slibuje efektivnější a bezpečnější manipulaci s pacienty na operačních sálech. „Personál dnes stoly ovládá přes chytré ovladače s displejem, který jim zobrazuje jak aktuální polohu stolu, tak postavení jednotlivých částí operační desky. Jde o velmi sofistikovaný systém, který při nastavování správné polohy značně usnadňuje práci našim kolegům z operačních sálů,“ uvedl biomedicínský inženýr Nemocnice Šumperk Matěj Šťastný.

  Komponenty nových operačních stolů lze podle Šťastného sdílet a doplňovat také s těmi stávajícími. Jeden z nových operačních stolů může personál přímo v průběhu operace přemisťovat, což lze využít například při operacích vícečetných poranění. Součástí operačních stolů jsou desky z uhlíkových vláken, které umožňují takzvané intraoperační zobrazování. „V případě nutnosti zobrazení RTG snímku mohou lékaři použít rentgenové posuvné C-rameno, chirurgové tak mohou zhlédnout ještě během probíhající operace rentgenový snímek operovaného pacienta, což pro ně skýtá ohromnou výhodu a velkou pomoc,“ podotkl Šťastný.

  Od loňského roku může Nemocnice Šumperk díky zapojení do projektu REACT-EU průběžně investovat do nákupu nového přístrojového vybavení desítky miliónů korun. Kromě nákupu nových operačních stolů pořídila v předchozích měsících například nový systém pro dálkový monitoring vitálních funkcí, telemetrický systém, bezdrátové KTG monitory, anesteziologické či ventilační přístroje, operační robotické rameno, analyzátor na vyšetření glykémie pro centrální laboratoř nebo pojízdný rentgen. Celkem plánuje pořídit víc než dvě stovky nových přístrojů či přístrojových celků dohromady za 128 milionů korun.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte