• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tři mrtvé ovce. Na Vysočině útočí vlci

  23.5.2024
  Simona Knotková

  Ochránci přírody doporučují zabezpečit hospodářská zvířata na Vysočině před vlky.

  Letos mají od chovatelů hlášená tři napadení ovcí. Analýza DNA nyní potvrdila, že o vlka šlo skutečně v Olešence na Havlíčkobrodsku. V případě vlčího útoku mají chovatelé nárok na náhradu škody. Na opatření pro ochranu stáda mohou dostat dotace, je také možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření kvůli opakovanému výskytu vlka. V tiskové zprávě to uvedl Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

  „Chovatelé mají v případě vlčího útoku nárok na náhradu škod. Víme, že přítomnost vlků pro ně znamená komplikace, proto jim stát podporu poskytuje,“ uvedl Hlaváč.

  Vlci byli na Vysočině v novodobé historii poprvé zaznamenaní v roce 2016, vloni bylo v tomto regionu potvrzené narození dvou vlčat. První podezření na napadení hospodářských zvířat vlkem zaznamenala AOPK v roce 2019, další po čtyřech letech, koncem roku 2023. V Olešence přišli letos farmáři kvůli dvěma útokům o pět ovcí. Tam šlo podle agentury o vlčího samce.

  Potravou vlků je podle ochránců hlavně přemnožená spárkatá zvěř, přesto mohou zaútočit i na nedostatečně zajištěné hospodářské chovy, protože pro ně představují jednoduše dostupnou potravu. Ochránci přírody uvítají od farmářů i veřejnosti zprávy o výskytu vlků v kraji, nejlépe doplněné o fotografie.

  „Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření,“ uvedl Hlaváč. Zkušenosti z jiných míst v Česku i okolních států podle něj ukazují, že kombinací opatření je možné škody eliminovat.

  Chovatelé mohou čerpat dotace například na pořízení elektrických ohradníků, pevného oplocení a pasteveckých psů. Dostat také mohou částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, například na plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem nebo péči o pastevecké psy.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte