Letos mají od chovatelů hlášená tři napadení ovcí. Analýza DNA nyní potvrdila, že o vlka šlo skutečně v Olešence na Havlíčkobrodsku. V případě vlčího útoku mají chovatelé nárok na náhradu škody. Na opatření pro ochranu stáda mohou dostat dotace, je také možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření kvůli opakovanému výskytu vlka. V tiskové zprávě to uvedl Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
„Chovatelé mají v případě vlčího útoku nárok na náhradu škod. Víme, že přítomnost vlků pro ně znamená komplikace, proto jim stát podporu poskytuje,“ uvedl Hlaváč.
Vlci byli na Vysočině v novodobé historii poprvé zaznamenaní v roce 2016, vloni bylo v tomto regionu potvrzené narození dvou vlčat. První podezření na napadení hospodářských zvířat vlkem zaznamenala AOPK v roce 2019, další po čtyřech letech, koncem roku 2023. V Olešence přišli letos farmáři kvůli dvěma útokům o pět ovcí. Tam šlo podle agentury o vlčího samce.
Potravou vlků je podle ochránců hlavně přemnožená spárkatá zvěř, přesto mohou zaútočit i na nedostatečně zajištěné hospodářské chovy, protože pro ně představují jednoduše dostupnou potravu. Ochránci přírody uvítají od farmářů i veřejnosti zprávy o výskytu vlků v kraji, nejlépe doplněné o fotografie.
„Pokud informaci o výskytu vlků dostaneme včas, můžeme chovatele v dané oblasti oslovit a navrhnout vhodná preventivní opatření,“ uvedl Hlaváč. Zkušenosti z jiných míst v Česku i okolních států podle něj ukazují, že kombinací opatření je možné škody eliminovat.
Chovatelé mohou čerpat dotace například na pořízení elektrických ohradníků, pevného oplocení a pasteveckých psů. Dostat také mohou částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy, například na plat pro pastevce, údržbu oplocení, náročnější manipulaci se stádem nebo péči o pastevecké psy.
Zdroj: ČTK