• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Trichofytóza skotu, onemocnění přenosné na lidi, se ve Zlínském kraji překvapivě objevila i loni

  22.2.2024
  Doris Drienová

  Veterináři ve Zlínském kraji v minulém roce zjistili další případ trichofytózy skotu. Jeden zaznamenali i v roce 2022, o rok dříve dva. Předtím se kožní onemocnění způsobené plísní, které je přenosné na člověka, v kraji několik let neobjevilo.

  Nákaza se loni v prosinci vyskytla v chovu mléčného skotu na Uherskohradišťsku, řekl ve středu ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád. Díky přijatým mimořádným veterinárním opatřením se onemocnění nerozšířilo.

  Při zjištění trichofytózy je vhodné oddělit zvířata s klinickými příznaky od ostatních a zahájit jejich léčbu terapeutickým použitím vakcíny. Následně je třeba skot nějakou dobu sledovat a dávat pozor, aby se nákaza znovu neobjevila. I přes několik případů z posledních let se přitom trichofytóza v regionu vyskytuje zřídka. „Je to z našeho hlediska spíše mimořádná situace,“ řekl Kamarád.

  Proti trichofytóze, která se u nakaženého skotu projevuje zarudnutím kůže a lysinami, existuje účinné očkování. „Všem velkým chovatelům skotu je doporučováno, aby své chovy vakcinovali proti trichofytóze preventivně, protože spory původce nákazy přetrvávají v prostředí mnoho let,“ uvedl ředitel.

  Lépe nákaze odolávají zvířata, která jsou v dobré kondici. Chovatelé jí podle veterinářů mohou předcházet dodržováním biologické bezpečnosti. Při přechodu mezi jednotlivými stájemi by se měli převlékat a nepoužívat v nich stejné pomůcky.

  Podobně jako v dalších regionech České republiky byl loni na území Zlínského kraje potvrzen výskyt ptačí chřipky v chovu. Drobnému chovateli v Újezdci, místní části Uherského Brodu na Uherskohradišťsku, uhynulo v lednu pět ze sedmi slepic. Zbývající dvě veterináři utratili. Testy u nich prokázaly nákazu subtypem H5N1, který je vysoce patogenní a existuje u něj riziko přenosu na člověka. Stejný subtyp ptačí chřipky zaznamenali veterináři loni v dubnu při hromadném úhynu stovek racků na rybnících v Chropyni na Kroměřížsku.

  Začátkem letošního roku se nákaza ptačí chřipkou v regionu potvrdila ve třech malochovech, dva byly v Kelči a jeden v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. „Na rozdíl od jiných krajů nepostihla žádný velký chov,“ řekl Kamarád. Veterináři v souvislosti s nákazou doporučují chovatelům především zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří ji mohou přenášet.

  Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež. Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Přenos nákazy z volně žijících ptáků na člověka nebyl podle veterinářů dosud prokázán.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte