• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Třídit na festivalech se vyplatí!

  21.6.2024
  Redakce

  Festivalová sezóna je v plném proudu, a to znamená jediné. Spoustu zábavy, živé hudby, jedinečných zážitků, kamarádů, ale bohužel také tuny odpadu.

  O ty se již sedmnáctý rok stará úspěšný projekt Čistý festival. Pryč jsou tak doby, kdy jste festivalový odpad mohli najít hlavně na zemi a místo v davu jste plavali v kelímcích a dalším nepořádku.

  Čistý festival přináší více zábavy

  Dlouhodobě třídí odpad v Česku 75 % obyvatel, a to hlavně v domácnosti, kde pro to mají vytvořené dobré podmínky. Ovšem stále jsou situace, kdy lidé třídí méně nebo na to úplně zapomínají. I proto přibývá vzdělávacích projektů, které nám třídění odpadů při volnočasových aktivitách nebo kulturních akcích připomínají nebo umožňují. Mezi takové projekty patří právě i Čistý festival.

  Z prosté myšlenky třídit na festivalech odpad se postupem času vyvinul unikátní systém, navíc podporovaný atraktivní komunikační kampaní. Jeho cílem je vytřídit a k následné recyklaci či jinému využití předat maximum festivalových odpadů. Od roku 2008 bylo díky tomuto projektu vytříděno více než 600 tisíc kg plastů, papíru, skla a kovů. A i letos každý další zapojený festival a třídící návštěvník toto číslo zvyšuje.

  Každoročně je třídění dostupné zhruba na 20 festivalech, které jsou vybavené speciálními barevnými třikoši a pytli vyrobenými s podílem recyklovaných plastů. K nim to mají fanoušci hudby obvykle v průměru blíže než 50 metrů, tedy jen nějakých 70 kroků.

  Foto: EKO-KOM

  Festivalové léto 2024

  Součástí největších Čistých festivalů – FM City fest, Colours of Ostrava a Benátská s Impulsem – je také unikátní scéna REC.stage. Na ní se už poosmé představí české hudební objevy, které prošly sítem soutěže. Nejprve výběrem dramaturgů festivalů a pak hlasováním 40 tisíc fanoušků.

  V minulosti soutěž REC.stage „vypustila“ do světa jako úplné nováčky třeba Pokáče, Sofiana Medjmedje nebo taky Miraie s jednou z jeho dřívějších kapel.

  Letos se na unikátní REC.stage představí talentovaná zpěvačka Jana Bastien, která s téměř 5 tisíci hlasy porazila 19 dalších finalistů. Dále ji doprovodí kapely Limity a ADOVANY.

  Za třídění dárek

  Jako každý rok se na Čistých festivalech setkáte i se stánkem, který je na každé akci středobodem třídění. Seznámíte se s výhodami třídění odpadů a získáte odpovědi na třídící dotazy. Pro zvídavé hlavy je připraven recyklovaný kvíz a za něj celá řada odměn. Za vytříděný odpad si návštěvníci navíc můžou odnést nejenom dobrý pocit, ale i užitečný festivalový dárek vyrobený s podílem recyklátu nebo pivo zdarma!

  Sledujte tedy Čistý festival na www.cistyfestival.cz, na Instagramu a Facebooku, ať vám neunikne žádná novinka nebo soutěž o festivalové vstupenky!

  Zdroj: Tisková zpráva EKO-KOM  Nepřehlédněte