„Iniciativa má za cíl finančně podpořit ty, kteří chtějí obohatit letní komunitní život ve městě. Princip participativního rozpočtu je jednoduchý. Občané Třince nebo zdejší spolky mohou vymyslet a navrhnout společenskou, kulturní, sportovní či komunitní aktivitu a lidé ve veřejném hlasování pak rozhodnou, který z navrhovatelů získá finanční podporu pro uspořádání své akce. Jde o pilotní projekt, pro který jsme na letošní letní sezonu vyčlenili 300 000 korun,“ vysvětlila radní Lucie Fremrová (Osobnosti pro Třinec).
Z celkové částky město polovinu financí vyhradilo na akce, které se uskuteční v jeho centru, dalších 150 000 korun pak bude směřovat na aktivity v příměstských částech města. Město počítá s tím, že podpoří deset projektů, každý po 30 000 korun.
Podle mluvčího má participativní rozpočet oživit a zatraktivnit město během léta a také zvýšit pocit sounáležitosti mezi lidmi. „Chceme podpořit spolupráci mezi občany, místními spolky a organizacemi tak, aby společně přispěli k rozvoji města a vytvoření lepšího prostředí pro všechny,“ uvedl zastupitel Patrik Bocek (ANO).
Podrobné informace najdou zájemci na portálu Fajny Třinec. Návrhy projektů mohou posílat do 1. března. O tom, jaké akce město podpoří, rozhodnou lidé v hlasování, které začne 21. března.
Participativní rozpočty využívá i řada dalších měst v regionu, například Ostrava, Opava, Havířov na Karvinsku, Krnov na Bruntálsku, Frýdek-Místek či Orlová na Karvinsku a letos ho má poprvé například i Český Těšín na Karvinsku.
Zdroj: ČTK