• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tuleně už v jihlavské zoo neuvidíte

  8.2.2023
  Ladislav Vlasák

  Okolnosti, které není možné přímo ovlivnit, vyústily v rozhodnutí jihlavské zoologické zahrady o ukončení chovu tuleňů. Zoo bude hledat pro uvolněný prostor další využití.

  První tuleň obecný, samec Arthos, přijel do jihlavské zoo v roce 2006 z Bernu. Postupně k němu přibyly samice Tamina a Lilly, obě z německých zoo.

  „Trojice zde žila v harmonii, a i když se jim narodilo několik mláďat, ani jedno se jim nepovedlo úspěšně odchovat,“ říká ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák. „Po úhynu Arthose jsme dovezli ke konci roku 2020 samce Robbieho ze Zoo Ústí. Skupina se bez problému sžila. Bohužel na podzim minulého roku obě samice uhynuly. Pitva prokázala problémy s játry,“ vysvětlil ředitel zoo. Příčinou jsou mořské ryby, které tuleni konzumují. Lidskou činností a znečisťováním oceánů obsahují ryby větší množství těžkých kovů. Jejich dlouhodobou konzumací se pak tuleňům ukládají tyto kovy v játrech. „U tuleňů není možné potravu nahradit sladkovodními rybami. Mořské ryby, které se dostávají do České republiky, pocházejí z jednoho zdroje, takže alternativu naneštěstí nemáme,“ konstatuje Vašák.

  „Po pečlivém zvážení jsme se proto rozhodli chov tuleňů ukončit. Víme, že se jedná o populární a oblíbený druh v naší zoo, ale z hlediska chovu se mu u nás nevede tak, jak bychom si přáli. Nikdy se nepovedlo odchovat mláďata, navíc se teď ukázal problém s krmením. Jelikož jim tedy nedokážeme dát stoprocentní podmínky, nebudeme v jejich chovu pokračovat. Věříme, že návštěvníci pochopí naše rozhodnutí,“ doufá ředitel.

  Po šestnácti letech tak ukončuje Zoo Jihlava chov tuleňů. Návštěvníci zatím mohou Robbieho vidět, ale pokud se s ním chtějí rozloučit, měli by si pospíšit. Transport je naplánovaný na druhou půlku února a nový domov nalezne v Itálii. Expozice tuleňů zůstane dočasně neobsazená. „Výhledově zde uvažujeme o chovu jihoamerických zvířat. Chtěli bychom tuto část, včetně výběhu vyder malých, předělat a chovat zde vydry obrovské a kočkovitou šelmu jaguarundi,“ prozradil plány Jan Vašák.  Nepřehlédněte