Tulipány na náměstí rozehrají šachovou partii. V Písku vysadí na 20 000 cibulí

14.10.2021
Jiří Bydžovský

Během podzimu vysadí městští zahradníci v Písku nové cibule tulipánů. Odborníci vybrali  jednotlivé druhy a vytipovali nové plochy pro jejich rozšířenou letošní výsadbu. Porostou na Velkém náměstí, na Bakalářích, v trvalkových záhonech a nově také na promenádě mezi mosty. Na náměstí pod stromy vzniknou květinové čtverce, které mají připomínat šachovnici.

„Tyto čtverce nás inspirovaly pro vytvoření jednoduchých výsadeb, kde se budou střídat tulipány v nevšední purpurově černé a krystalově bílé barvě, vytvoří tak jakousi šachovnici. Doplněny budou lemem růžové pomněnky, která jednoduchým výsadbám dodá větší kontrast. Stromy nad tulipány tak při větší představivosti budou znázorňovat jednotlivé šachové figurky, které na jaře rozehrají velkou partii“ říká koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Největší výsadba cibulovin však bude provedena na nábřeží pod píseckým hradem a v úseku mezi Kamenným a Novým mostem, kde ve formě klikaté stuhy protne stroze uspořádané travnaté plochy. Výsadbu zahradníci provedou strojově do trávníků, kterým se tam daří už několik let. „Na lokalitu jsme zvolili směs, jež je výjimečná v tom, že je tvořena 12 druhy narcisů, které postupně kvetou 12 týdnů, a aby těch dvanáctek nebylo málo, měly by na stanovišti vydržet déle jak 12 let a cibulí zde bude vysázeno více než 12 000,“ doplňuje Kofroň.

Další cibuloviny budou pro větší jarní efekt vysazeny do všech trvalkových záhonů na Bakalářích, u nemocnice a v Lipové aleji, ale i do nově vzniklých záhonů v Komenského ulici a na Fügnerově náměstí. „Písek tak zřejmě i v příštím roce obhájí svůj nový přídomek – kvetoucí město“ dodává Kofroň.

 

Zdroj:vzNepřehlédněte