• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Tuny nebezpečného fosforu v Rajhradě: případ pokračuje, proti rozsudku se odvolali obžalovaní i žalobce

  18.5.2024
  Doris Drienová

  Případem nevhodného uložení 19 tun nebezpečného bílého fosforu v Rajhradě na Brněnsku se bude zabývat odvolací Vrchní soud v Olomouci.

  Krajský soud v Brně na začátku dubna za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení potrestal obžalovaného muže 20 měsíci vězení, dva další podmíněnými a peněžitými tresty, tresty dal i dvěma firmám. Všichni kromě jedné firmy se proti rozsudku odvolali. Odvolal se i žalobce a žádá přísnější tresty. Média o odvoláních informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

  Podle státního zástupce Roberta Hanuše obžalovaní Rudolf Mazánek a Jan Chovanec z firmy Ekotermex v roce 2020 sjednali obchodní transakci s bílým fosforem s firmou Stephane Corp, kterou v této věci zastupoval Petr Jaroš. Šlo zhruba o 200 sudů s 19 tunami bílého fosforu, které Jaroš umístil v Rajhradě v areálu v běžné zástavbě. Mimo jiné v blízkosti střední školy, nádraží a rodinných domů.

  Podle obžaloby si Jaroš byl vědom toho, co v přebíraných sudech je. Mazánek s Chovancem se podle obžaloby snažili zbavit nebezpečné látky už dříve, část původního množství předali dvěma firmám zpracovávajícím odpady. Zatajili jim ale, že jde o nebezpečný odpad, v obou případech se fosfor vznítil. Podle žalobce tak dvojice ohrozila zaměstnance daných firem i okolí. Jaroše muži oslovili poté, co se látky jinak zbavit nedokázali. I za tyto skutky soud muže trestal.

  Rozhodnutí soud vyhlásil 4. dubna. Jarošovi uložil 20 měsíců vězení, jde o souhrnný trest, muž byl v minulosti potrestán i za jiný trestný čin. Soud mu uložil i zákaz činnosti ve vedoucích funkcích na pět let. Chovance soud potrestal 30 měsíci vězení podmíněně odloženými na 48 měsíců, dal mu také peněžitý trest 100.000 korun. Mazánek odešel od soudu s trestem 30 měsíců podmíněně odloženým na 40 měsíců a peněžitým trestem 150.000 korun. Firmě Ekotermex soud uložil peněžitý trest milion korun, společnosti Stephane Corp s.r.o., která je v likvidaci, zákaz činnosti v oboru na deset let. Dohromady mají také zaplatit ČR, respektive policii, jako náhradu škody za likvidaci 11 milionů korun. Stephane Corp odvolání nepodala.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte