• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Turismus v Praze se stále nevzpamatoval z covidu

  18.8.2022
  Simona Knotková

  Počet návštěvníků mnohých památek a turistických cílů v Praze se dosud nevyrovnal období před epidemií covidu-19. Například na Staroměstskou radnici v centru metropole přišlo v červenci asi o 40 procent méně lidí než ve stejném období předcovidového roku 2019, vstupenku na Pražský hrad si letos v červenci proti červenci před třemi roky zakoupila zhruba polovina lidí. Méně lidí letos navštívilo i Petřínskou rozhlednu či Prašnou bránu.

  Důvodem nižších počtů návštěvníků je podle nich hlavně úbytek turistů ze zahraničí. Zatímco návštěvníci z evropských zemí a USA se po výpadku, způsobeném mimo jiné restrikcemi v souvislosti s epidemií koronaviru, do Prahy vrací, nadále chybí turisté z jihovýchodní Asie a z Ruska. Informovala o tom Klára Malá, mluvčí pražské firmy Prague City Tourism (PCT), která má turistický ruch v hlavním městě na starosti. Asiaté do Prahy nejezdí podle Malé kvůli přetrvávajícím restrikcím vůči covidu-19 v jejich domovských zemích, Rusové zase v souvislosti s nynější válkou na Ukrajině.

  Nižší návštěvnost svých objektů eviduje PCT, která má ve správě mimo jiné Petřínskou rozhlednu, Staroměstskou radnici, Staroměstskou a Malostranskou mosteckou věž a Novomlýnskou vodárenskou věž. „Návštěvnost všech osmi objektů ve správě Prague City Tourism, sice zatím zdaleka nedosahuje takových hodnot jako před pandemií covidu-19, v průběhu tohoto roku však zaznamenáváme postupný nárůst počtu jejich návštěvníků,“ sdělila za PCT Kamila Bakotová.

  Nejnavštěvovanější památkou ve správě PCT je nyní podle Bakotové Petřínská rozhledna, kterou v červenci navštívilo 69 520 lidí. Staroměstskou radnici si prohlédlo v prvním letním měsíci 37 205 osob, tedy dvojnásobek proti červenci loňského roku. V období před pandemií koronaviru počty návštěvníků památky na Staroměstském náměstí převyšovaly 60 tisíc.

  Vstupenku na Hrad si v červenci podle mluvčího Správy Pražského hradu Jana Pastora zakoupilo 131 657 lidí. Meziročně je to více, v červenci 2021 sídlo prezidenta navštívilo 54 373 lidí. Proti běžnému roku se ale podle mluvčího jedná o nižší návštěvnost. Dříve se totiž platící návštěvníci Hradu počítaly na statisíce, například v červenci 2019 jich bylo 250 560.

  Počty návštěvníků si nyní pochvalují zástupci pražské zoologické a botanické zahrady. „Návštěvnost letošního roku zatím považujeme za úspěšnou. Botanická zahrada je více vidět, snažíme se více popularizovat naši činnost, a to i tu odbornou,“ uvedl ředitel Botanické zahrady hlavního města Bohumil Černý.

  Areál Botanické zahrady Prahy si zatím podle mluvčí Michaely Bičíkové prohlédlo více lidí než ve stejném období posledních let, a to včetně roku 2019. Letos zatím nejvíce lidí zahradu navštívilo v květnu, kdy se konala tradiční výstava motýlů. Přišlo téměř 62 tisíc lidí.

  Do pražské zoo, která patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Česku, si podle Filipa Maška z tiskového oddělení zahrady zakoupilo za prvních sedm měsíců roku vstupenku 856 256 lidí, tedy podobně jako v posledním předcovidovém roce 2019.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte