• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Turista na Sněžce uklouzl a zřítil se z úbočí

  24.2.2024
  Simona Knotková

  Ze Sněžky se v sobotu odpoledne z takzvané řetězové cesty zřítil na polskou stranu hory dvaatřicetiletý český turista. Zdravotničtí záchranáři jej vrtulníkem vyzvedli a ve vážném stavu přepravili na traumacentrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové. 

  Turista údajně uklouzl a zřítil se z úbočí Sněžky do kotle Lomničky na severní straně hory. Záchranáři do akce vyrazili ve 13:15. „Po nějaké době jsme ho prostřednictvím vrtulníku v terénu lokalizovali, pátrání probíhalo ve spolupráci s horskou službou. Následně jsme jej s využitím lanového podvěsu vyzvedli a transportovali na místo, kde byl doošetřen,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ivo Novák.

  Stav zraněného turisty označil za vážný. „Muž byl v bezvědomí a podchlazený. Naše posádka jej musela napojit na umělou plicní ventilaci,“ uvedl Novák.

  Jako první na místo vyjel záchranář horské služby ze služebny na Slezském domě. „Kromě záchranářů z Pece pod Sněžkou došlo také k aktivaci vrtulníku LZS Hradec Králové a kolegů z polského GOPR,“ uvedl mluvčí Horské služby ČR Marek Fryš. Akce se účastnilo asi 20 záchranářů a kromě českého byl v akci i polský záchranářský vrtulník.

  Ze záchrany lidí po pádu ze Sněžky se podle horské služby stává smutný kolorit. „I přes veškerá upozornění, která jako Horská služba vydáváme, se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením a v důsledku podcenění zrádnosti terénu dochází k závažným úrazům,“ uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

  Při tragickém pádu 30. ledna se do kotle Lomničky zřítili dva polští turisté. Jejich pád z vrcholu Sněžky byl dlouhý přibližně 900 metrů. Na následky pádu na místě zemřeli.

  Další pád ze Sněžky se odehrál 6. února, kdy se z Jubilejní cesty na severním úbočí Sněžky na polské straně hory zřítila česká turistka. Při pádu se jí nic nestalo. Po cestě, která je v zimě uzavřena, šla ve skupině s dalšími pěti lidmi.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte