Turistická sezona ve Středočeském kraji se rozjíždí

10.4.2022
Martin Solar

Po dvou letech s covidovými opatřeními by se letošní sezona mohla opět vrátit na úroveň před pandemií. Doufají v to zástupci Středočeské centrály cestovního ruchu, která k tomu chce přispět letní reklamní kampaní v médiích a na sociálních sítích, jenž bude od května do září lákat turisty k návštěvě regionu.

Kromě reklamní kampaně chystá krajská centrála cestovního ruchu i novou webovou prezentaci a podílí se spolu s MALL TV na natáčení televizního seriálu zaměřeného na tradice, prožitek a mladé cestovatele, jímž provází česko-japonská influencerka Naomi Adachi. Na kampaň by centrála ráda získala dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Pokud s žádostí uspěje, měla by kampaň vyjít na 2,5 milionu korun. V opačném případě bude její rozpočet pouze poloviční.

„Tak jako každý rok, i letos se budeme ve spolupráci s Krajským úřadem Středočeského kraje podílet na akci Středočeské kulturní léto. Kromě toho plánujeme nyní se začátkem turistické sezony spustit novou a uživatelsky přívětivější verzi našich webových stránek www.strednicechy.cz, která návštěvníkům usnadní orientaci v možnostech a turistických cílech, které střední Čechy nabízejí,“ uvedla Lucie Kaiserová, pověřená řízením Středočeské centrály cestovního ruchu.

Díky zmírnění covidových opatření je nyní navíc konečně také možné se opět zaměřit i na zahraniční turisty. Podle hejtmanky Petry Peckové by v regionu neměl být ani výraznější problém s nedostatkem ubytovacích kapacit pro turisty, a to ani za nynější uprchlické vlny z Ukrajiny. Běženci jsou totiž podle ní většinou ubytováni v zařízeních, která jsou výrazně levnější. Často jde o budovy v majetku obcí, které turistům nikdy nesloužily.

Z bohatého programu, který pro cestovatele připravila na letošek muzea je možné například zmínit Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, které otevřelo archeologickou expozici Archevita – stopami věků, která bude využívat projekcí, hologramů a virtuální reality. Regionální muzeum Kolín by mělo od srpna v rodném domě Josefa Mašína v Lošanech na Kolínsku provozovat Památník tří odbojů. Při akci Hrabalovo Kersko se opět otevře chata slavného spisovatele. Plány do budoucna počítají s tím, že by zde měla být umístěna expozice. Vedoucí krajského odboru kultury Kateřina Pešatová uvedla, že Fakulta stavební ČVUT nyní připravuje návrhy, jak by mohlo vypadat návštěvnické zázemí chaty a menší doprovodný objekt určený pro pobyty spisovatelů. Zájemci si budou moci návrhy prohlédnout v červnu na výstavě v Polabském muzeu.

Loňský rok byl navzdory stále platným koronavirovým omezením rokem, který přinesl mírné oživení cestovního ruchu. I počet hostů ve středních Čechách, ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních, se podle dat Českého statistického úřadu meziročně zvýšil o 12,7 %, ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 byla ale návštěvnost přibližně na 70 procentech.

masNepřehlédněte