Turnov zvažuje zastavení některých investic, rozestavěné stavby ale dokončí

2.12.2020
Redakce

Ušetřit tak velkou sumu je podle starosty patnáctitisícového města skoro nemožné. „To jsou obrovské peníze. Nevím, jak si kdo představuje, že to máme udělat,“ řekl Hocke. Vedení města rozpočet zatím připravuje, aniž by zohlednilo vliv zrušení superhrubé mzdy, neboť se neví, v jaké podobě bude schváleno. „Je to jediný stav, který jsme schopni detekovat,“ uvedl Hocke.

Podle něj nechtějí provizorium, rozpočet bude zastupitelstvo schvalovat v prosinci a v lednu by se dělala rozpočtová změna podle toho, v jaké podobě bude schváleno zrušení superhrubé mzdy.

Turnovské Alzheimer centrum se připravuje na první klienty

Nejistota v příjmech ale podle starosty hrubě ovlivňuje plánované investice. „Takhle malá města jako Turnov žila z toho, že stavební zakázky a investice včas vypsala,“ uvedl Hocke. Město díky tomu, že v posledních letech vypisovalo soutěže na zakázky od prosince do února, získávalo lepší ceny a za ušetřené peníze mohlo přidat další investice. „A to letos a v příštím roce bude velký problém, protože budeme muset čekat, jak to celé skončí,“ dodal Hocke.

V návrhu rozpočtu Turnova kromě základních výdajů a smluvních závazků není podle něj skoro nic navíc. Dokončovat se budou rozestavěné stavby – základní škola v Mašově, polyfunkční dům pro Fokus a modernizace infocentra. Ohrožená je ale třeba poslední etapa regenerace sídliště u nádraží za sedm milionů podpořená státní dotací. „Když dojde ke škrtům, budeme muset škrtnout i toto,“ uvedl starosta.

Na kapitálové výdaje zatím počítá Turnov pro příští rok s 50 miliony včetně dotačních peněz, letos to bylo 175 milionů. Odložená je přístavba divadla za 100 milionů, nejistý je i další vývoj ohledně stavby nové knihovny, na níž by mělo být vydané stavební povolení příští rok zřejmě v létě.

Jako první v Česku získala Liberecká nemocnice unikátní certifikát pro operace páteře

Podle starosty nelze více peněz vzít příspěvkovým organizacím, kterým se rozpočet krátil už letos. „Nemůžeme je ořezat úplně na kost, organizace musí žít. A to nehovořím o tom, že je to žití na energie, na to aby to jen fungovalo. To už není ani na základní opravy,“ dodal.

Nechápe, že o tak důležité změně, jako je zrušení superhrubé mzdy, se rozhoduje na konci roku a v době, kdy ekonomika je v propadu. Na letošní rok má Turnov schválený rozpočet včetně přijatých dotací ve výši 539 milionů. Pro příští rok bude zřejmě jen okolo 410 milionů.

S přispěním ČTKNepřehlédněte