„Nám ta změna umožnila nejenom vystavit věci, které byly v předchozí expozici a které patří k takovému rodinnému stříbru muzea, protože to jsou předměty, které byly vystavené už na Národopisné výstavě československé v Praze v roce 1895, ale mohli jsme si dovolit vystavit i nové akvizice,“ řekla Jakouběová.
Modernizace expozice stála téměř 1,8 milionu korun a muzeum na ni získalo dotace od státu i kraje. „Obsahová linie expozice zůstala stejná, na tom nebylo potřeba nic měnit, protože to bylo prověřeno časem. Vychází z toho, v čem lidé žijí, jak si zařídí obydlí, co nosí na sobě a jaká jsou pro náš region, v té tradiční kultuře, typická lidová řemesla. Ale bylo potřeba udělat především něco s tím mobiliářem,“ uvedla kurátorka.
Podle ní to nebylo pro výtvarníka jednoduché zadání. „Protože úplně nejhorší je, když výtvarníkovi řeknete, že tam musí zůstat podstatná část stávajícího mobiliáře, že se musí jenom nějakým způsobem upravit,“ uvedla. Na svém místě musely zůstat zejména malovaná roubená světnička z roku 1709 a rozměrný kašírovaný a malovaný betlém Michala Bělohlávka z poslední třetiny 19. století.
„Takže pro výtvarníka to byl úkol nelehký a já jsem hrozně ráda, že jsem na tom mohla spolupracovat s Matějem Bártou, kterému se i při těchto limitech podařilo vytvořit úžasný, krásný moderní prostor, který má nejenom estetickou hodnotu, ale zároveň respektuje představu kurátora a respektuje tvarosloví vystavených předmětů,“ dodala Jakouběová.
Expozice lidové kultury zabírá v nejnavštěvovanějším muzeu v Libereckém kraji polovinu jednoho patra. Vystavené exponáty jsou výběrem z bohatého fondu etnologické sbírky muzea. Jde o předměty dokumentující kulturu všedního dne od 18. století do období po první světové válce. První část expozice je věnována lidovému stavitelství s kresbami Jana Prouska a Josefa Václava Scheybala, dobovými fotografiemi Jana Šimona a Petra Matouška i unikátními modely lidových staveb Josefa Licehamera. V dalších částech expozice jsou ukázky lidového nábytku, lidového textilu, výtvorů místních řemeslníků i lidových umělců.
Zdroj: ČTK