Týden knihoven bude na Vysočině i s doprovodným programem

1.10.2022
Doris Drienová

Knihovny na Vysočině se od pondělí připojí k Týdnu knihoven. Je spojený se získáním čtenářského průkazu zdarma, odpuštěním pokut za nevrácené knihy, s burzou knih a někde i s doprovodným programem. Připravily ho také knihovny v Pelhřimově, Chotěboří nebo Novém Městě na Moravě, která vyhodnotí i oblíbenou únikovou hru, vyplývá z informací správců a webů knihoven.

Součástí programu v Pelhřimově bude 4. října i komentovaná prohlídka Divadla Lubomíra Lipského s výkladem Jaromíry Jirků. O den později se budou konat výtvarné dílny pro děti, školení o půjčování elektronických knih nebo cestovatelský pořad o Hedvábné stezce.

Knihova Ignáta Hermanna v Chotěboři připravila na příští týden kvíz pro čtenáře, program v dětském oddělení nebo Den otevřených dveří, který bude ve středu 5. října.

Den otevřených dveří bude mít už v pondělí novoměstská knihovna, návštěvníky vezme i do běžně nepřístupného skladu. V úterý nabídne besedu s novoměstským rodákem Janem Jirků, který je filmovým a divadelním režisérem a autorem dětských knih. „Dopoledne budou besedy pro naše školy, vybrali jsme druháčky. Od 17:00 to bude pro veřejnost, kde se bude bavit i o jeho divadelních hrách,“ řekla vedoucí knihovny v Novém Městě na Moravě Marie Šímová. Jirků je mimo jiné režisérem hry Mašíni.

Součástí programu v Novém Městě na Moravě budou také dílny pro děti nebo dospělé a kvízy. V pátek akci zakončí ocenění těch, kteří zvládli nejrychleji únikovou hru v knihovně. Od jara letošního roku, kdy ji knihovna začala nabízet, se jí účastnilo na 200 lidí ve 46 týmech.

Knihovna v Třebíči nabídne v Týdnu knihoven i cestovatelskou besedu nebo dopoledne s robotickými hračkami a ukázkou 3D tisku. Do jihlavské knihovny budou moci lidé přijít na koncert vážné hudby nebo na výstavu o severských jazycích.

Týden knihoven vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky. Letos se uskuteční po šestadvacáté, jeho hlavním tématem je udržitelnost.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte