• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • TyjátrFest potvrdil, že hranice regionu už mu nestačí

  25.8.2023
  Vítězslav Hospes

  Velkolepá oslava divadla, umění, přátelství a narozenin. To byl uplynulý TyjátrFest (neboli: Vše při starém a osvědčeném, snad jen ty narozeniny byly letos navíc).

  Po čtyřiadvacáté (!!!) se v domácím amfiteátru Václava Wendy Veselého na kutnohorském předměstí Kaňk 18. a 19. srpna 2023 sešli věrní, „trvalí“ návštěvníci, ale i ti, kteří zatoužili festival prožít na vlastní kůži poprvé.

  Pořadatel, oslavenec a pan domácí (Wendy) opět připravil až neuvěřitelně pestrý program, výběr toho mimořádného, co umělecká scéna nabízí. Dorazili špičkoví profesionálové, ale i amatéři, jejichž výkony si s profesionály nezadají (mnohdy z nich čirá láska k divadlu přímo tryská, neovlivněna penězi, závistí, bojem o angažmá). Po dva dny tak z kopce nad Kutnou Horou zněly smích, bouřlivý potlesk, hudba či dunění bubnů brněnské party Ritmo factory – jejich rytmické a laserové show bylo jedním z vrcholů. 

  O rozjezd pátečního večera se postaral Zdeněk Barnett, imitující některé politiky či zpěváky. Ze zahradního podia tak zazněl i Gottův hlas, a hit Být stále mlád patřil tak trochu pořadateli. Václav Wendy Veselý totiž na prknech, které u něho doma znamenají svět, oslavil půlkulaté životní jubileum (55) a při své příslovečné činorodosti stihl i odehrát představení Mafiáni na zabití (spolu s Tomášem Vinduškou). Mezi diváky byli i herci Petr Kostka a Tereza Kostková, kteří již po několik let navštěvují TyjátrFest takřka pravidelně – nejen jako diváci. Na jevišti se letos objevil i manžel Terezy Kostkové Jakub Nvota, mimo jiné renomovaný režisér a principál slovenského Túlavého divadla (je oblíbené u diváků a má v oblibě TyjátrFest)…bylo i letos odměněno potleskem vstoje.

  Šaškové počmáraní přicestovali z Brna. Uprostřed Wendy v krátkých kalhotách.

  Pohodu mezi divadelními a dalšími vystoupeními hudebně navodila zpěvačka Veronika Havránková či sázavská kapela Hořký kafe. Legraci v podobě Commedie dell´morte přivezli z Ostravy herci Divadla bez střechy a vtipné kejkle předvedl českobudějovický žonglér Vojta Vrtek.

  TyjátrFest tradičně neopomíjí děti. Jim patřil dětský koutek se spoustou her, malováním na obličej či tvarováním nafukovacích balónků. Rodiče si tak mohli nerušeně vychutnat třeba komedii o obkladačích, sprostou jako dlaždiči. Sbal kachle a vypadni uvedlo Veselého Divadlo za oponou. A do pořádného varu dostal diváky také stand – up komik Arnošt Frauenberg.

  Dalo by se toho chválit, zmínit, připomenout mnohem víc (zejména fakt, že Wendyho zahradní slavnost dávno překročila hranice regionu), ale dejme závěrečné slovo hlavnímu pořadateli a „otci zakladateli“ Vaškovi Veselému: „Vše se konalo díky laskavé podpoře sponzorů, doplněno krásným letním počasím, nabídkou pokrmů z domácí kuchyně či nápojů od místních pivařů a vinařů. Na shledanou za rok, při jubilejním pětadvacátém TyjátrFestu!

  Zdroj: Autorský text s pomoci organizátorů TyjátrFestu.


  Témata:

  Nepřehlédněte