• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • U nové arény v Jihlavě byla odhalena socha ze zábradlí původního stadionu

    U Horácké arény v Jihlavě ve středu slavnostně představili sochu Souhraprohravýhra. Jejím autorem je Krištof Kintera, který na ni chtěl využít něco z původního zimního stadionu. Výsledná skulptura je do výšky osmi metrů svařená z trubek zábradlí s původními nátěry. Záměrem autora bylo propojit umění se sportem. Zároveň nemělo být dílo příliš popisné, byť ho tvoří jednotlivá písmena z jeho názvu.

    „Bývám rád velmi lakonický a srozumitelný. Čitelnost uměleckého díla je důležitý faktor, zároveň tam musí být nějaké tajemství, takže to, že my tu věc z jedné strany umíme přečíst, to je jedna věc, ale když půjdeme z druhé strany, tak to vypadá jen jako geometrická soustava z trubek,“ řekl Kintera.

    Umělecké dílo ve Smetanových sadech, na jejichž okraji stojí nová Horácká aréna, bylo podle primátora Jihlavy Petra Ryšky (ODS) od začátku součástí architektonického záměru stavby. Když se ale hledaly úspory, bylo prvním, které ze záměru vypadlo. Vytvořit sochu se nakonec podařilo díky daru. Celkové náklady byly asi tři miliony korun, řekl David Beke (ODS), jihlavský radní a manažer výstavby arény.

    Záměr stavby, která nahradila zimní stadion, schválili jihlavští zastupitelé v prosinci 2018. Architektonickou soutěž na návrh haly o rok později vyhrála architektonická kancelář Chybík a Krištof. Z jejího podnětu vznikla i socha.

    Písmena sochy jsou vytvořena z původních trubek zábradlí, které po desetiletí lemovaly tribuny stadionu. Každý kus kovu tak v sobě podle autora nese otisk emocí tisíců fanoušků, sportovců i generací Jihlavanů.

    Objekt, jehož název odkazuje k hokejové hře a jejímu výsledku, dávali na základě Kinterova návrhu dohromady svářeči dopravní společnosti ICOM transport. Pracovali na něm přes 500 hodin. Výsledkem je objekt vážící 2,25 tuny, dlouhý 25 metrů a vysoký osm metrů. Díky použití trubek přesto působí vzdušně a lehce. Klene se nad chodníkem mezi halou a kostelem svatého Ducha. Dílo vzniklo za finanční podpory rodiny Kratochvílových a společnosti ICOM transport.

    Dvaapadesátiletý Kintera je absolventem Akademie výtvarných umění, postgraduálně studoval na akademii v Amsterdamu. Jeho tvorbu charakterizuje hravost, sdělnost, humor a práce s banalitou.

    Horácká aréna, kterou vlastní město, byla dokončená v říjnu. Stála 1,9 miliardy korun a dalších skoro 200 milionů vybavení. Městu na ni přispěly kraj a Národní sportovní agentura. Domácí tým HC Dukla Jihlava už v ní odehrál několik zápasů. Její slavnostní představení veřejnosti je naplánované na 8. listopadu.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte