U příležitosti oprav zve jihlavský kostel do jindy nepřístupných prostorů

26.5.2022
Redakce

Římskokatolická farnost začíná v Jihlavě opravovat kostel svatého Ignáce z Loyoly na Masarykově náměstí. Opravy skoro za 30 milionů korun se budou týkat průčelí a krovu, vyměněná bude také dožívající střešní krytina. Do jinak nepřístupných prostor kostela se při příležitosti zahájení tohoto projektu může příští týden ve čtvrtek podívat i veřejnost. Akce začne v 15:30.

Ve čtvrtek se v kostele sejdou klíčoví partneři projektu, na který dostala farnost dotaci z takzvaných norských fondů. „Součástí tohoto odpoledne je i podle mého názoru lákavá prohlídka krovu,“ řekl manažer projektu Aleš Taufar. Chodí se k němu po dřevěných točitých schodech.

Na střeše kostela bude dosluhující krytina z bonského šindele nahrazená mědí. „Chceme ji sjednotit s věžemi, jež už prošly rekonstrukcí, tam už měděná krytina je,“ řekl Taufar. Spravit je potřeba také některé prvky krovu, protože jsou zasažené hnilobou, a fasádu v průčelí kostela na náměstí. „Průčelí kostela je, dá se říci po průzkumu z lešení, v poměrně dost havarijním stavu,“ uvedl.

Tyto opravy kostela skončí příští rok na podzim. „Do budoucna doufáme, že budeme moci pokračovat v dalších etapách,“ řekl Taufar. Opravit je podle něj potřeba například fasádu směrem do Hluboké ulice a celoplošné stropní fresky.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte