Údržba arboreta v písecké nemocnici si vyžádala posilu. Zahradu čeká obnova

16.9.2021
Jiří Bydžovský

„V rozsáhlém areálu nemocnice jsou stovky vzrostlých dřevin, o které je v prvé řadě potřeba pečovat, trendově přibývají plochy bohatě kvetoucích záhonů a plochy ušlechtilých zdobných trav,“ uvedl nový zahradník písecké nemocnice Václav Hanzlík

Kromě starostí a péče o stromy a zeleň bude koordinovat veškeré práce související s údržbou rozsáhlého areálu. Například svoz biologického odpadu, spolupráci s místní kompostárnou a odborníky na péči o stromy. V areálu nemocnice se za poslední roky zabydlela i řada zvířat . Jedná se například o zajíce, srnčí, bažanty, veverky, ježky a nebo ptáky. Úprava zeleně pak musí odpovídat i jejich potřebám. „Konkrétně o ptáky v areálu pomáhají pečovat také studenti Vyšší odborné školy a Střední lesnické školy v Písku, kteří pro ně vyrábějí a pravidelně čistí budky i krmítka“ dodává Hanzlík.

Nemocnice jde ve svých plánech ještě dál. „V zadní části areálu bychom rádi vytvořili rehabilitační až esoterickou zahradu, včetně Kneippova chodníku i s dalšími prvky pro nemocné po mrtvici, operacích endoprotéz, páteře. Zároveň její součástí by mohla být pro veřejnost přístupná edukační stezka s pointy preventivních programů a také zóny pro venkovní animace či děti“ popisuje plány ředitel nemocnice Jiří Holan.

Zdroj: vzNepřehlédněte