Uherský Brod byl před 750 lety povýšen na královské město. Chystá oslavy

9.3.2022
Redakce

Uherský Brod na Uherskohradišťsku chystá na říjen desetidenní oslavy 750. výročí svého povýšení na královské město českým králem Přemyslem Otakarem II. Radnice ve spolupráci s Muzeem Jana Amose Komenského, spolky a školami připravuje výstavy, koncerty, soutěže nebo historický jarmark a průvod.

Oslavy vyvrcholí v sobotu 29. října. „V prostoru nad muzeem bude královský dvůr Přemysla Otakara II. a jeho manželky. Dva velké stany, ve kterých budou tyto významné osobnosti ukazovat, jak se tehdy žilo, stolovalo a podobně. Budou tam i ukázky rytířských soubojů,“ uvedl místostarosta Petr Vrána. Tentýž den je na programu také historický průvod centrem města a středověký jarmark.

O den dříve se v muzeu uskuteční výstava originálů listin, kterými Přemysl Otakar II. povýšil Uherský Brod na královské město. Kromě nich si budou moci zájemci prohlédnout i kopie královské koruny, žezla a jablka, který městu zapůjčí spolek Města Otakarova, jejichž zástupci se v rámci oslav plánují setkat. V jednání je podle Vrány též zapůjčení originálu privilegia moravského markraběte Jana Jindřicha, pečeti a pohřebních insignií Přemysla Otakara II.

Už na pátek 21. října připravují organizátoři oslav vernisáž kreseb a grafik Františka Doubka a putovní výstavy věnované Přemyslu Otakarovi II. V dalších dnech představí zájemcům svou činnost uherskobrodští sportovci a zájmové kroužky, zástupci radnice udělí cenu města a Marešova divadelní společnost z Českých Budějovic přijede s představením Osudová setkání Přemysla Otakara II.

Součástí oslav bude dále křest knihy o Uherském Brodě, na kterém podle Vrány pracuje 23 autorů. Lidé se mohou těšit i na koncerty Filharmonie Bohuslava Martinů a Hradišťanu. Oslavy v neděli 30. října zakončí mše svatá, kterou bude celebrovat kardinál Dominik Duka. Naváže na ni koncert mužského pěveckého sboru Schola Gregoriana Pragensis.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte