Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu a úhlu pohledu, nicméně, ukrajinská vesnice Dilove u Rakhiva je jistě správnou volbou pro návštěvu středu starého kontinentu.
Renomovaní francouzští vědci z Národního geografického institutu přišli s tvrzením, že střed evropského kontinentu mezi Atlantikem a Uralem leží v blízkosti Vilniusu v Litvě. Tento bod byl dokonce zapsán do Guinessovy knihy rekordů a jeho zeměpisná poloha je 54° 54′ s. z. š. a 25° 19′ v. z. d. Tento střed se nachází na vrchu Bernotai u obce Purnuskes, 26 kilometrů severně od Vilniusu.
Již v roce 1991 zde byl umístěn kámen s kovovou deskou, od roku 2004 se tu nachází i muzeum. Na mohutném bílém žulovém sloupu je koruna z hvězd, jaké známe z vlajky Evropské unie. U tohoto místa je i muzeum zaměřené na různá pojetí geografických středů v Evropě.
Podkarpatská Rus i se středem Evropy
Ukrajinská Zakarpatská oblast, která byla až do druhé světové války součástí Československa, láká každoročně mnoho turistů z Čech a Slovenska, nejen svou nostalgií. V bývalé nejvýchodnější části republiky je stále co objevovat a její obyvatelé jsou k Čechům vždy velice vstřícní.
Kromě bohaté historie, kultury a přírodních krás není bez zajímavosti, že právě zde můžeme navštívit další možný geografický střed Evropy. Vesnice Dilove u Rakhiva v bývalé Podkarpatské Rusi nedaleko rumunských hranic se svým výsostným postavením pyšní už od roku 1887. Podle tehdejších rakousko-uherských geografů bylo pravým středem Evropy místo u malého města Rakhiv v Haliči. Tento názor později potvrdili i sovětští vědci.
Toto místo na břehu Tisy označuje pomník s latinským nápisem „Locus Perennis Dilicentissime cum libella librationis quae est in Austria et Hungaria confecta cum mensura gradum meridionalium et paralleloumierum Europeum … MD CCC LXXXVII“, který v překladu znamená „Pevné, přesné, věčné místo. Velmi přesně, se speciálním přístrojem vyrobeným v Rakousko-Uhersku, se škálou meridiánů a rovnoběžek, ustanoveno Centrum Evropy 1887“. Geografické koordináty jsou 48° 30´ s. z. š. a 23° 23´ v. z. d.
Řada dalších turistických cílů
Vesnice Dilove, v českém překladu Trebušany, nabízí celou řadu možností na výlety do karpatské přírody. Nachází se zde například také řeckokatolický dřevěný kostel z roku 1750. První písemná známka o vesnici pochází z roku 1615. Roku 1910 zde žilo 2251 obyvatel, z nichž bylo 1316 Rusínů, 611 Maďarů a 217 Němců. Až do roku 1920 patřila obec k Marmarošské župě Uherského království, pak se stala součástí Československa a spadala pod okres Rachov (Rakhiv). V březnu 1939 vyhlásila Karpatská Ukrajina samostatnost, načež ji okupovalo Maďarsko. V roce 1944 obsadila obec Rudá armáda. Od roku 1945 území patřilo Sovětskému svazu a po roce 1991 Ukrajině.