• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ukrajinci mě bili kamenem a chtěli znásilnit, tvrdila žena z Brna. S policií ale nespolupracuje

  10.5.2022
  Jan Štoll

  Šokující tvrzení o údajném napadení čtyřmi Ukrajinci, pokusu o znásilnění a laxním přístup policistů vypustila na sociální sítě žena z Brna. To doprovodila sérií fotek s podlitinami v obličeji. Případ experti na dezinformace označili za hoax, podle police jej provází řada otazníků. Žena totiž popis situace neustále měnila, až jej stáhla úplně.

  Mimořádný dosah musel mít příspěvek s více než pěti tisíci sdíleními a téměř tisícovkou lajků mladé ženy z Brna, kterou měli údajně mlátit Ukrajinci kamenem. „Probuďte se lidi! Takhle mě zřídili čtyři Ukrajinci, přepadli, ukradli pět tisíc korun, bili mě pěstma a kamenem do obličeje. Chtěli mě znásilnit, naštěstí je vyrušila kolem projíždějící policie. Tak utekli,“ napsala Jitka V a pokračovala. „Policie, která potom vzkázala přes telefon do sanitky: My za vámi nepřijedeme, vyřešte si to, až vám bude líp.“

  Zdroj: Policie ČR

  Jenže se ukazuje, že se příběh nemusel odehrát tak, jak jej popisovala. „Chceme ujistit veřejnost, že o případu víme a oznámení prošetřujeme. Kolegové z Brna se tím intenzivně zabývají, nicméně už teď můžeme říct, že je zde spousta otazníků a moudřejší budeme za pár dní,“ uvedla Policie ČR v prohlášení.

  „Celou záležitost prověřujeme. V tuto chvíli můžeme sdělit, že nejsou žádné další informace o tom, že bychom o případu měli vědět dříve než v sobotu odpoledne, kdy dotyčná učinila oficiální oznámení,“ uvedl mluvčí policie Jihomoravského kraje Pavel Šváb.

  Lékaři ženu v péči skutečně měli. „Pacientku jsme ošetřili a odvezli do nemocnice,“ uvedla pouze mluvčí krajských záchranářů Michaela Bothová. Podle zjištění policistů ale popis události není standardní. „Provedli jsme prvotní úkony a mezitím jsme přišli na rozpory, které v tomto případu jsou – v tuto chvíli jsou nicméně neověřitelné, protože dotyčná s námi odmítá komunikovat,“ dodal Šváb.

  „V příběhu jsou naprosto zřejmé velké nesrovnalosti. Údajně poškozená navíc verze příběhu neustále mění. Vždy, když jí lidé upozorní na ony nesrovnalosti. Incident se měl stát v úterý 3. května, na policii se obrátila až v sobotu 7. května po napsání příběhu na Facebook. Příběh kvůli mnohým nesrovnalostem považujeme za nedůvěryhodný a varujeme před jeho šířením,“ uvedl expert na dezinformace projektu manipulatori.cz Jan Cemper.

  Mezitím začala příspěvek šířit dezinformační scéna, která má ve všem „jasno“. „Vláda Petra Fialy požádala internetové firmy o cenzuru nepohodlných webů/medií a proč? Aby se čeští lidé nedověděli co za verbež sem do ČR vozí neziskové organizace s podporou vlády ODS+KDU-ČSL+STAN+TOP09+PIRATI!!!“

  Žena odmítá komunikovat i s médii. „Řekla jsem, že něco zvážím a bez právníka už nic neřeknu,“ sdílel její vyjádření na sociálních sítích šéf brněnského zpravodajství České televize Petr Albrecht.

  Má k tomu pádný důvod, pokud byla informace smyšlená, čeká ji vysvětlování. „Může být s osobou případně zahájeno trestní řízení kvůli šíření poplašné zprávy. To se rozhodne po prošetření,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.


  Témata:

  Nepřehlédněte