• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ulice Zlína a Otrokovic křižuje vánoční trolejbus

  29.11.2023
  Simona Knotková

  Do ulic Zlína a sousedních Otrokovic poprvé vyjel vánočně nazdobený trolejbus městské hromadné dopravy (MHD).

  Cestující se s ním mohou svézt od tohoto týdne. Vůz s několika tisícovkami světýlek po obvodu bude spoluvytvářet příjemnou vánoční atmosféru do začátku ledna, sdělil Vojtěch Cekota, mluvčí Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO), která MHD ve zlínské aglomeraci zajišťuje.

  Svátečně ozdobený vůz MHD je v obou městech novinkou. „Chtěli jsme naše cestující v závěru roku nějak potěšit a svým dílem přispět k tomu, aby prožili hezké Vánoce. Podobně jako je tomu zvykem i v některých dalších městech, jsme nechali nazdobit světelnými vánočními motivy jeden z našich trolejbusů. Takto rozsvícený vůz se bude až do 7. ledna objevovat na různých linkách MHD ve Zlíně i Otrokovicích. Věříme, že pohled na něj udělá radost dětem i dospělým. Určitě se u něj budou chtít někteří i vyfotografovat,“ uvedl ředitel DSZO Josef Kocháň.

  Vnější vánoční světelné ozdoby získal bateriový trolejbus s evidenčním číslem 272, který dokáže ujet až 12 kilometrů i mimo trolejové vedení. „Jde o typ Škoda 26 Tr-Solaris a tento dvanáctimetrový vůz jezdí na linkách DSZO od roku 2016. Je v současné době jedním z deseti trolejbusů s bateriovým napájením ve vozovém parku DSZO,“ uvedl Cekota.

  Světelnou výzdobu na karoserii vánočního trolejbusu nainstalovala za dvě noci externí firma. „Výzdoba je tvořena 8500 světelnými LED body. Vše je napájeno ze zdroje napětí 36 voltů a celkový příkon rozsvícených obrazců dosahuje 330 wattů. Vše je upevněno na karoserii samolepicími příchytkami, aby ozdoby nepoškodil ani případný vítr,“ uvedl vedoucí údržby vozidel DSZO Josef Polách.

  Vánoční trolejbus nesmí mezi kartáče myčky, ale snese jen opatrné ruční mytí nebo použití tlakové vody. Na které lince právě jezdí, zjistí zájemci každý den na internetových stránkách online přehledu vozidel. V pátek 1. prosince bude jezdit u příležitosti slavnostního rozsvícení vánočního stromu v Otrokovicích a při podobné slavnosti o první adventní neděli 3. prosince ve Zlíně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte