• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Umělá inteligence připravila seniora o milion

  12.4.2024
  Simona Knotková

  O více než milion korun připravili neznámí pachatelé dvaasedmdesátiletého muže z Olomoucka. Využili při tom i umělou inteligenci.

  Šlo o takzvané deepfake video, které se nezakládá na pravdě a jehož cílem bylo zneužít důvěřivosti lidí, kteří chtějí zhodnotit své peníze. V tomto případě šlo podle kriminalistů o video se známým českým politikem, který na sociální síti nabádal zájemce k investicím prostřednictvím jedné investiční platformy. Případem se zabývají olomoučtí kriminalisté, sdělila mluvčí olomoucké policie Ivana Skoupilová.

  Reklamu na sociální síti muž zhlédl letos v lednu. „Jelikož reklama vypadala věrohodně, muž neváhal a klikl na odkaz, který jej přesměroval na formulář, kde zadal svoje telefonní číslo. Poškozeného následně telefonicky kontaktoval muž s východoevropských přízvukem a přesvědčil jej k poslání registračního vkladu, s čímž souhlasil,“ uvedla policejní mluvčí. Senior si následně na pokyn pachatele nainstaloval do svého počítače program AnyDesk, o kterém si však myslel, že přes něj spolu budou komunikovat. „Ve skutečnosti se však jedná o program, který umožňuje vzdálený přístup k počítači,“ doplnila mluvčí.

  Jakmile si poškozený nainstaloval tento program, neznámý muž jej nasměroval k přihlášení do internetového bankovnictví. Senior postupoval podle instrukcí pachatele a nevědomky mu tak umožnil přístup do svého internetového bankovnictví. Na jeho účtech poté zaznamenal pohyb peněz, senior byl však ubezpečen, že jde o investice. „Poškozenému se začali ozývat i další muži, kteří jej neustále nabádali k dalším a dalším investicím. Jelikož po něm neustále chtěli další peníze, pojal podezření, že se stal obětí podvodníků, obrátil se na policii a celou věc nahlásil,“ doplnila mluvčí s tím, že za tři měsíce od začátku letošního roku připravili pachatelé důvěřivého muže o více než milion korun.

  Případ kriminalisté vyšetřují pro podezření z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za které hrozí pachatelům až osm let vězení. Znovu nabádají veřejnost k obezřetnosti.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte