• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Umění nové generace. V Ústí uvidíte obrazy vytvořené umělou inteligencí

    Obrazy vytvořené pomocí umělé inteligence (AI) uvidí lidé při procházce kampusem univerzity v Ústí nad Labem. Dílo absolventa místní fakulty sociálně ekonomické zpřístupnila škola virtuálně ve čtvrtek u příležitosti dne otevřených dveří. Prohlédnout si unikátní sérii obrazů mohou zájemci přes mobil celý měsíc. Je mezi nimi i ten, s nímž Lukáš Eršil loni vyhrál mezinárodní soutěž tvůrců AI v Mnichově.

    Obrazy vytváří pomocí nástrojů jako Midjourney, Magnific AI nebo Ideogram a tiskne je na plátna. „Vytvořit obrázek je celkem jednoduchý, člověk popíše, v jakém stylu chce něco vidět, co tam chce vidět, jaké má být pozadí. Těžký je přijít s originální myšlenkou, nápadem, který zaujme ostatní, to trvá nejdéle,“ řekl třiatřicetiletý autor, jenž ve čtvrtek představil svou práci na workshopu středoškolákům, kteří se přišli na fakultu podívat.

    Cesta za umělou inteligencí začala pro Eršila před dvěma lety. „Pracoval jsem v kanceláři. Protože jsme líný člověk, říkal jsem si, jak si usnadnit práci a v tom vyšla technologie ChatGPT,“ popsal. Zaplatil si kurz, jak nástroj používat, a v něm se dozvěděl o generování obrázků. Začal se tím hlouběji zabývat, sdílet obrázky na síti X, a tak se dostal do komunity, kde se zmiňovaly různé soutěže. „Vítězství v soutěži v Mnichově mi otevřelo dveře dál. Dostal jsem se mezi špičku autorů, k prémiovějším soutěžím, k jednotlivým AI nástrojům, začali mě kontaktovat tvůrci nástrojů na generování obrázků,“ uvedl Eršil, podle kterého je nejtěžší se v komunitě světových AI tvůrců udržet. „Člověk musí být pořád aktivní. Protože tam se jede na followery (sledovatele příspěvků někoho jiného) a lajky. Je to náročný na čas, na druhou stranu mám radost, když se moje práce líbí někomu jinému, těší mě reakce lidí,“ uvedl.

    Inspiraci hledá čerstvě dvojnásobný otec v pohledu dětí na svět. Jeho vlastní mobil do kolébky nedostaly. „Staršímu synovi jsou tři roky, mladšímu týden. Snažíme se je zatím držet dál od moderních technologií, ale v budoucnu si lze těžko představit, kam se vše posune. Mně hranici otevřel ChatGPT, zaplatil jsem si jeden kurz a v pěti minutách se vše změnilo,“ uvedl Eršil. Myslí si, že se brzy svět dočká prvního celovečerního filmu vytvořeného umělou inteligencí.

    Výstavu prezentovanou prostřednictvím rozšířené reality si zájemci prohlédnou po naskenování QR kódu vygenerovaného na objektu v centru univerzitního kampusu na náměstí před budovou Centra přírodovědných a technických oborů. Kód je převede ke stažení aplikace, přes kterou budou moci expozici sledovat na svých telefonech či tabletech. „Výstava se přes rozšířenou realitu prohlížejícím zobrazí přímo v areálu kampusu na prostranství před CPTO. Některé obrazy lze i obcházet dokola,“ doplnil Ondřej Kounovský, vedoucí oddělení marketingu a propagace Univerzity J. E. Purkyně.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte