• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Unikátní amatérsky nález: Na Karlovarsku odkryli pravěký hrob

  21.5.2024
  Simona Knotková

  Karlovarské muzeum představilo nález komorového hrobu z doby halštatské.

  Amatérský nález odkryli archeologové loni v listopadu nedaleko Vladaře na Karlovarsku. Více než sto nalezených artefaktů přibližně z roku 500 před naším letopočtem řadí tento nález do desítky největších podobného druhu v České republice. Novinářům první z nalezených zakonzervovaných předmětů v pondělí představil archeolog Muzea Karlovy Vary Jiří Klsák.

  „Nálezci se podařil naprosto ojedinělý nález, kdy byl objeven a následně tedy vykopán komorový pravěký hrob z doby kolem poloviny tisíciletí před naším letopočtem, který je naprosto unikátní pro Karlovarský kraj tím, že je zatím první. Doufejme, že třeba ne poslední, ale vzhledem k osídlení z pozdní doby halštatské by byl zase jenom nejspíše v okolí Vladaře,“ řekl Klsák. Neporušený komorový hrob odkrývali archeologové Muzea Karlovy Vary s kolegy ze Západočeského muzea v Plzni loni v listopadu, práce dokončili u obce Močidlec na poli zhruba tři kilometry od Vladaře letos v polovině března.

  Původně dřevěná hrobová komora o rozměrech 4 krát 3,8 metru byla zahloubena 50 centimetrů pod úrovní terénu a kryla ji vrstva kamení, která zajistila neporušenost více než 100 předmětů. Hrob je mimořádný z hlediska počtu nalezených jantarových šperků. Byly v něm i zlaté náušnice, bronzové zrcadlo, pozlacené náramky a bronzové spony a jehlice. Doba halštatská spadá do pozdní doby železné, v českých zemích je datována mezi šesté až třetí století před naším letopočtem.

  Archeologové nyní čistí a konzervují nalezené střepy keramiky, šperky a výzdobu dvoukolového vozu. Práce potrvají vzhledem k množství artefaktů přibližně rok. Poté bude komorový hrob s bohatou výbavou vystaven pro veřejnost v Muzeu Karlovy Vary.

  V okolí Vladaře na Karlovarsku dělají odborníci detektorové i systematické archeologické průzkumy od roku 2002. Komorový hrob objevil amatérský průzkumník s detektorem kovu a nález ohlásil pracovníkům Muzea Karlovy Vary, kteří zajistili geofyzikální průzkum v okolí nálezu na ploše jednoho hektaru.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte