• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Univerzita hledá dobrovolníky do studie o přerušovaném hladovění

  28.1.2023
  Doris Drienová

  Masarykova univerzita hledá dobrovolníky do studie o hubnutí, konkrétně takzvaném přerušovaném hladovění. Jde o alternativní stravovací režim, který spočívá v příjmu potravy jen v časově vymezeném okně. Cílem studie, kterou provádí Ústav veřejného zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, je zjistit, jaké má krátkodobé hladovění účinky na tělesné složení. O náboru dobrovolníků informovala Marie Krulová, vedoucí komunikace lékařské fakulty.

  Epidemie obezity se stává celosvětovým problémem. Hlavní příčinou je dlouhodobě převládající příjem energie nad výdejem. Na téma přerušovaného hladovění vychází články v různých magazínech o životním stylu a cvičení. Hodnotí výhody a rizika, jen málokterý však vychází z vědeckých podkladů, což by mohla nová studie změnit.

  „V současné době víme, že přerušované hladovění může být efektivním nástrojem při snižování tělesné hmotnosti, ale stále není z dosavadních studií jasné, jestli při něm nedochází také k nežádoucímu úbytku svalové hmoty, která patří mezi významné ukazatele zdravotního stavu,“ uvedla koordinátorka studie Erika Čermáková.

  Aby bylo možné doporučit nový způsob stravování jako součást dlouhodobě udržitelného životního stylu, je stěžejní zjistit právě jeho vliv na množství svalové a tukové tkáně. Vysoké procento tělesného tuku je totiž spojeno se zvýšeným rizikem vzniku kardiometabolických onemocnění. Naopak snižující se podíl svalů může být spoluzodpovědný za postupný nárůst tělesné hmotnosti i při zachování stejného množství přijaté energie. S nižším podílem svalové hmoty se snižuje také hodnota bazálního metabolismu, udávající množství energie pro udržení všech vitálních funkcí člověka.

  Univerzita do výzkumu potřebuje 60 dobrovolníků, kteří splní kritéria a úspěšně absolvují třítýdenní intervenční období. Mají možnost zjistit, jaké je jejich tělesné složení, zároveň obdrží odborně vypracovaný jídelníček, který bude odpovídat jejich energetickým potřebám.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte