Univerzita Palackého: Možnost výuky přišla, když u nás semestr dávno skončil

24.5.2021
hpl

„Možnost plnohodnotné prezenční výuky bohužel přichází v době, kdy u nás na většině fakult již skončila výuková část semestru. Lékařské a zdravotnické obory měly výjimku po celou dobu pandemie, pro ty se tedy nic nemění a výuka zde probíhá. Některé další fakulty pak již v předchozích týdnech využily možnosti kontaktní praktické a laboratorní výuky, kterou již realizují formou blokových seminářů. Dneškem tedy k žádnému dramatickému příjezdu studentů do Olomouce nedojde, půjde o ojedinělé případy na některých katedrách,“ uvedla mluvčí univerzity.

Podle mluvčí jsou nyní vysokoškolské koleje, které museli studenti až na výjimky opustit v polovině října, naplněny ze zhruba pětapadesátiprocentní kapacity. „Z toho asi 40 procent studentů využívá možnosti slevy z ceny za ubytování, která činí 50 procent,“ uvedla mluvčí. Správa kolejí počítá s nabídkou ubytování i v létě, kdy se zde budou moci ubytovat turisté a další návštěvníci Olomouce.

„Zájem o ubytování byl vždy velký, hlavně letní školy, sportovní akce, svatby, ubytování cyklistů. V letošním roce předpokládáme nižší obsazenost pokojů zahraničními návštěvníky, ale naopak větší zájem českých návštěvníků,“ doplnila Sýkorová Dvorníková.

Univerzita Palackého má nového rektora, stal se jím Martin Procházka

Vedení olomouckých vysokoškolských kolejí již dříve řeklo, že ztráty v souvislosti s opatřeními kvůli koronaviru vyčíslují na desítky milionů korun. Dopady byly především na ubytování, výrazný propad však správa pociťovala i u stravovacích služeb. Menzy se během pandemie uzavřely pro veřejnost a stravovat se v nich mohli pouze zaměstnanci a studenti, kteří se podle vládních výjimek účastnili kontaktní výuky. „S postupným rozvolňováním se strávníci vrací. Vzhledem k tomu, že jsme téměř na konci semestru, je rostoucí zájem strávníků dobrým signálem,“ dodala mluvčí UP.

Rozvolňování a současná epidemická situace je podle zástupců univerzity především příslibem pro zahájení dalšího akademického roku ve standardním režimu. „Přestože se toto rozvolnění většiny studentů z důvodu končící semestrální výuky bohužel již netýká, berme vše především jako pozitivní náznak toho, že se na univerzity může vrátit plnohodnotný život a studentský živel, který na celé akademické půdě velmi chyběl,“ vzkázala škola svým studentům na www.upol.cz.

hplNepřehlédněte