• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Univerzita Palackého slaví poválečné obnovení

  10.2.2024
  Simona Knotková

  Předání ocenění z rukou rektora, studentská mše či filmová projekce doprovodí příští týden tradiční Akademické dny Univerzity Palackého (UP), které jsou oslavou výročí obnovení UP po roce 1946.

  Počátek její poválečné historie připomenou akademické obci, ale i obyvatelům města také zvony tří olomouckých kostelů, které se rozezní ve středu. Pomyslným vrcholem série akcí bude páteční Reprezentační ples UP doprovázený hudbou Moondance Orchestra Martina Kumžáka.

  Akademický týden začne v pondělí výzvou Daruj krev s rektorem, která už 13. rokem podporuje a propaguje bezplatné dárcovství krve. „Během týden trvající akce vyzýváme všechny studentky, studenty, zaměstnankyně a zaměstnance univerzity, aby se registrovali do našeho systému a přišli darovat svou krev,“ uvedli zástupci UP na svých stránkách. Loni darovalo svou krev během této akce 906 studentů a zaměstnanců, z toho bylo 125 prvodárců.

  V úterý čeká zájemce speciální univerzitní hospodský kvíz v Jazz Tibet clubu a v Kapli Božího Těla první akce z nového cyklu besed s názvem Procházka s… Diskutovat se bude na téma moderní genetiky, rektor UP Martin Procházka si jako průvodce přizval známého českého teologa, spisovatele a pedagoga Marka Orko Váchu.

  Ve středu se v 15:00 rozezvučí zvony olomouckých kostelů sv. Mořice, sv. Michala a katedrály sv. Václava. „Tradičně tím připomenou událost, kdy se 21. února 1946 touto cestou zvěstovalo Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě,“ doplnili zástupci UP. V plánu je také zahajovací mše svatá letního semestru akademického roku 2023/2024 v kostele Panny Marie Sněžné.

  Celý program vyvrcholí Reprezentačním plesem UP s tanečním orchestrem Moondance Orchestra Martina Kumžáka. Součástí plesu bude i workshop tanečních kroků či vystoupení kouzelníka Karla Pomahače s ukázkami moderní magie a představení ručně malovaných svatebních šatů od studentek.

  Olomoucká univerzita je druhým nejstarším vysokým učením v zemi, založena byla v roce 1573. Po jejím obnovení v roce 1946 byly zákonem ustaveny čtyři fakulty: bohoslovecká, právnická, lékařská a filozofická. Po 40 let však nebyl zákon naplněn, neboť právnická fakulta přijala své první studenty až po listopadu 1989. Univerzita má nyní osm fakult, na kterých studuje zhruba 22 000 studentů, což je přibližně pětina počtu obyvatel Olomouce.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte