• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Únor v pražské botanické ve znamení setmělé džungle a ptactva

    6.2.2025

    Botanická zahrada v Praze-Troji zve opět na komentované procházky setmělou džunglí v prostorách skleníku Fata Morgana. Noční výpravu do pralesa mohou zájemci absolvovat každý pátek a sobotu od 18:00 do 21:00 až do 22. března. Místo je potřeba rezervovat.

    Večerní prohlídky s názvem „Džungle, která nespí“ si návštěvníci oblíbili, každou zimu si skleník Fata Morgana po setmění prohlédnou asi dva tisíce lidí.

    Návštěvníci se mohou těšit na rostliny suchých tropů a subtropů, projdou se nížinným deštným lesem, kde mezi vzrostlými stromy a palmami mohou vidět kvetoucí begonie a orchideje. Procházka končí částí, která představuje flóru vysokých hor Jižní Ameriky, Asie i subtropické Afriky.

    „Večerní prohlídky, nazvané příznačně Džungle, která nespí, patří mezi velmi oblíbené akce, které v zimním období nabízíme. Pořádáme je již několik let a každoročně využije příležitosti vydat se do expozic po setmění okolo dvou tisíc návštěvníků,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.

    Procházky exotickými expozicemi mají nabídnout podle zahrady atmosféru skutečné džungle, tedy setmělá zákoutí, vysokou vzdušnou vlhkost, nezvyklé vůně a zvuky pralesa. Návštěvníci slyší i hlasité kvákání tropických žabek pocházejících z Kuby, Baham a Kajmanských ostrovů.

    Vstupenka stojí 250 korun pro dospělé a děti za ni zaplatí 150 Kč.

    Pražské ptactvo

    Až do 23. února je v botanické zahradě v Troji k vidění panelová výstava o pražském ptactvu. Nejen na krmítkách tam můžete zahlédnout některé zástupce ptačí říše, například různé druhy sýkor, červenky, hýly nebo sojky, žluny a strakapoudy. Výstava vychází z knihy Pražské ptactvo 1800–2020, kterou vytvořil kolektiv autorů pod vedením Petra Voříška.

    Je to vlastně kniha v knize: původní text významného českého ornitologa Veleslava Wahla porovnává se současným stavem. Na panelech jsou představeny různé druhy ptáků prostřednictvím malovaných obrazů Jana Hoška, které jsou použité i v knize. Po krátkém seznámení s historií sledování ptáků na území Prahy návštěvníci poznají ptačí obyvatele jednotlivých hlavních biotopů v hlavním městě. Důraz je kladen především na ptáky hnízdící, ale pozornost bude věnována i pravidelným hostujícím, s nimiž se můžeme setkat v době migrace či zimování. Složení ptačích druhů se v průběhu let mění; některé druhy postupně ubývají, až i zcela mizí, jiné se naopak v Praze nově objevují.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte