Úpravy koryta Svratky za miliardu uvolní pozemky pro městskou zástavbu

14.1.2022
Jan Štoll

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky. Vzniknou nová nábřeží a řeka dostane přirozenější koryto. Cílem je podle magistrátu ochrana města před stoletou vodou. Díky opatřením se ve městě postupně také uvolní pozemky pro novou výstavbu.

Dnes jsou pozemky kolem řeky blokované proto, že jim hrozí povodně. Město za stavbu zaplatí 1,3 miliardy korun, přičemž většinu peněz dostane od státu. Úsek od Riviéry až po viadukt přes Uhelnou ulici, který stavbaři upraví, je delší než tři kilometry. Novou podobu navrhl tým již zesnulého věhlasného brněnského architekta Ivana Rullera, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži.

Základním motivem opatření je rozšíření koryta řeky a snížení vysokých břehů. Díky tomu nebude město ohrožovat ani průtok odpovídající stoleté vodě. „Nábřeží se dostane blíže vodní hladině a vznikne rekreační zóna. Prostředí bude bezbariérové. Vysadí se zde přes 600 stromů a bude zde nová zóna pro odpočinek a setkávání lidí,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). U bývalé chatové osady Favorit u Bauerovy ulice vzniknou mokřady, nádrže a tůně a přes ně povede lávka. Postaví se také dva nové podjezdy pro cyklisty pod Vídeňskou a Renneskou.

Součástí stavby je i nová kmenová stoka místo sto let staré, budou se překládat vodovody a kanalizace. „Pracovat se bude po etapách, aby byl vliv na obyvatele co nejmenší a o konkrétních dopravních opatřeních budeme vždy s předstihem informovat,“ řekla Vaňková.

Město bude ve stavbě protipovodňových opatření pracovat i řadu nadcházejících let v dalších etapách. Celkem jde o 23 kilometrů toků Svratky a Svitavy. Aktuálně se projektuje navazující úsek kolem plánovaného nového nádraží a bude se zpracovávat projekt pro úsek od dálnice D1 na jih až k Modřicím.

STO/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte